blogsonunda şu blog işlerine ben de girdim. niye girdim? niye blog? türkçesi yok mu? Sen de mi Brütüs?

ilk önce şu özgür ansiklopedi vikipedi‘ ye baktım neymiş ya blog deyip.

Blog, teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturdukları, günlüğe benzeyen web siteleridir.

İngilizcedeki “web” ve “log” kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış adıdır.

Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. …. “

sonra “hmm iyi bir şey dedim” bir tane ben de yaptım. internette gezinirken o kadar çok bilgi ve haberlerle karşılaşıyorum ki bunları paylaşmak için bu “blog”u yaptım.

sonra bu blog kelimesinin pek rastlamadığım türkçesini araştırdım. zaten bu kelimeye bi ek geldiğinde deli oluyordum, “blogu” mu bloğu” mu hiç biri uymuyor. insanlar ne kullanıyorlar bir bakayım dedim. açıkçası birkaç kişi haricinde herkes alışmış bu “blog”a. ya da alıştırmışlar. Bunun türkçesi “günlük” veya “günce” . iki kullanımda çok az da olsa internette mevcut. hatta “günlük haftalık aylık” diyen birisi de var :) bkz. dmry.net

örnek günlükler (karşıma ilk çıkanları yazdım. bulmak biraz zor oldu) :
MaviNefes Güncesi
Oğuz Yağmur’un Günlüğü
Umut’un Günlüğü

ama günlük de aslında pek karşılamıyor. biz günlüğü biraz daha farklı kullanıyoruz. sonra aklıma birden çok güzel bir kelime geldi “seyir defteri” . evet bu gerçekten hoşuma gitti. bence tam olarak da karşılıyor. ve bir bakayım dedim “google”a kullanan var mı bu kelimeyi. meğer benim gibi düşünen ne çok kişi varmış. şaşırdım kaldım . “seyir defteri”nin kullanımı günlük ve günceden daha fazla. ben de yeni bir şey buldum diye az kalsın seviniyordum.

olsun bulunmuş bir şeyi bir daha buldum ama sonuçta ben buldum ve bloguma “seyir defteri” demeye karar verdim.
(not: seyir defterimin adresinin “blog.emrahyumuk.com” olmasına bakmayın siz. o genel kullanım kolaylığından dolayı öyle kalacaktır. onun haricinde her yerde blog yerine seyir defteri veya günlük kullanılacak yanına parantez içinde açıklama olarak blog yazılacaktır.)