Youtube’un yasağı hala devam ediyor. Ki kaldırılsa bile bu yasağın tekrar konacağını aşikar. Bu zihniyetle bütün dünyanın birlikte kullandığı siteler Türklere yasaklanacak.

Sadece Youtube değil, birçok site de bu yasaklamalardan nasibini aldı. Diğerlerine girebilmemiz için sadece OpenDNS yetiyordu fakat Youtube için değişik bir yöntem kullanıldığı için yetmiyor. Ama sadece bir tıkla başka bir linkten girebiliyoruz. Nasıl mı? işte böyle….

İlk olarak Başlat > Denetim Masası > Ağ Bağlantıları > Yerel Ağ Bağlantısı yolunu izliyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkıyor..

opendns-1.gif

Şimdi özellikler butonuna tıklıyoruz .. Karşımıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkıyor..

 

opendns-2.gif

Yukarıdaki pencerede İnternet Erişim Kuralları(TCP/IP)‘yi seçiyoruz ve özellikler diyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacak..

opendns

Son olarak yukarıdaki pencereden Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullanı seçiyoruz ve boşluklara sırasıyla ;

 • 208.67.222.222
 • 208.67.220.220

bilgilerini giriyoruz. Daha sonra Tamam butonuna tıklıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Bilgisayarınız açıldıktan sonra web tarayıcınıza http://welcome.opendns.com yazıp ayarları test edebilirsiniz.İşlem bu kadar .. Artık daha hızlı, akıllı, güvenli ve en önemlisi özgür bir internetiniz var.

Not1:Open DNS’i Vista’da kullanmak isteyenler için de durum yaklaşık olarak aynı. Ancak Vista’da TCP/IPv6 ve TCP/IPv4 olmak üzere iki seçenek var. Sizin dns adreslerini girmeniz gereken seçenek TCP/IPv4. Buna dikkat ederek Vista’da da Open DNS’i kullanabilirsiniz.

Not2: OpenDNS nin internet bağlantınıza herhangi bir zararı yoktur. Tam tersi interneti daha özgür ve daha verimli kullanabilirsiniz.

**Ama Youtube’a yasaklandığından dolayı “www.youtube.com” yazıp da giremiyoruz. **

Buyrun öyle değil de böyle girin…

http://www.youtube.com.nyud.net:8090/

Eğer giremiyorsanız bir de burdandeneyin

OpenDns anlatımı bekircem.com’dan alıntıdır.
http://www.bekircem.com/open-dns-ile-ozgur-internet
 

bazen bir sürücüyü ararken neler çekiyor insan. google a yazıyorsun bir sürü gereksiz site çıkıyor. özellikle program indirme siteleri sürücü bulunmadığı halde hep en önlerde. ve tabi aradığınız sürücü bir de eskiyse arama işleme işkenceye dönüşüyor.

Bu bölümde benim daha önce arayıp da buluna kadar neler çektiğim sürücülere yer vereceğim. amacım aynı işkenceyi çekmemeniz ama google sizi bu siteye nasıl getirir bilemem. o kadar gereksiz site varken gerekli olana pek rastlanmıyor özellikle sürücü konusunda.

Realtek 10/100 LAN Driver (P4M800 Chipsetli Anakartlar için) (MSI PM8M3-V)

Orite Webcam RN-3000 ve RN-3100 Driver

VIA VT6102 Rhine II Fast Ethernet Adapter Driver

Siteye erişim, Ulu Önder Atatürk’e hakaret içeren görüntüler nedeniyle Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla engellendi.
Atatürk’e hakaret içeren videoların yer alması nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı www.youtube.com adresli internet sitesine erişimin engellenmesini istedi.

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, bu siteye erişimin engellenmesi yönünde karar aldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, alınan karar doğrultusunda, siteye hem IP, hem de alan adı yönünden erişimi durdurdu.

youtube’ un en son kapatılışında Sinan Taga ‘nın bu konu hakkındaki çok güzel bir yazısını okumuştum. “Youtube, Atatürk, sansür, özgürlük ve koyun gibi bir millet”

O yazıdan bazı alıntılar

“Youtube yasakladın ne oldu? Hakaret eden videoyu sadece Türk’ler seyredemeyecek. Ne oldu yani kendi erişimizi yasaklayarak yapılan hakareti engellemiş mi olduk? Savcı Türk Telekom’dan internete bağlananların bu siteye erişimin engelleyince bütün Dünya’ya ders mi verdi? Bu tarz hakaret eden birisi varsa kendini kötü mü hissedecek? “Bir daha vallahi yapmam, bütün (ve sadece) Türkiye Youtube’a giremeyecek, çok üzgünüm” mi diyecek?
Bu olay için aklıma şu benzetme geliyor: Kalabalık bir ortamdasınız, adamın biri bağıra bağıra size küfrediyor veya sizi o topluma kötülüyor. Siz de buna tepki olarak kendi kulaklarınızı ve arkadaşlarınızın kulaklarını kapıyorsunuz.”
 
“Bir video yüzünden milyonlarca videonun olduğu bir siteye erişimi engellemek niye? Ayrıca internet üzerinde video yayını yapabilecek tek ortam Youtube değil ki? Birisi videoyu alıp bir başka yere koydu diyelim, savcı oraya erişimi de mi yasaklayacak? Benim tavsiyem Türkiye’de Internet erişimini tümden yasaklasın daha kolay olur.”
 
“kendini bilmez biri Atatürk’e hakaret etti diye tüm Türkiye’ye bir yasak getirmesi. Atatürk adı kendini koruyamayacak mıdır ki bu kadar saçma sapan yasakların ardına saklansın. Atatürk’ün ismi, mirası bu kadar zayıf mıdır ki kendini bilmeyen birinin lafı yüzünden yıkılsın?”
 
“bir Cumhuriyet Savcısı’nın yani okumuş, aydın, bilgili ve özgürlüğü savunması gereken biri nasıl oluyor da böyle bir uygulama içinde bulunuyor? Hakareti yiyen benim ama benim savcım beni cezalandırıyor. Bravo.”
 
“Binlerce blogun, birbirinden faydalı yazıların olduğu, Dünya’nın trafiği en büyük sitelerinden WordPress.com hala mahkeme kararı ile sansürlü, youtube.com’da kapalı ve bunun dışında sansürden payını alan bir çok site daha var. Yarın ne olacak, hoşumuza gitmeyen bir yazı var diye Wikipedia’ya erişimi de mi yasaklayacağız.”
 
 
 

Bir de Atatürk’ ten bir alıntı:

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

Mustafa Kemal Atatürk

 

Sözde Atatürk’ü savunduğunu iddia edenler acaba onu neden hiç anlamıyorlar?

kaynaklar: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=61055&cat=210&dt=2008/03/13
http://www.sinantaga.com/wp/youtube-ataturk-sansur-ozgurluk-ve-koyun-gibi-bir-millet/
 
 

Hibrit (Hybrid) otomobil elektrik ve benzin motorunun bir arada olduğu sisteme denir. Hibrit otolar elektrik motoru sayesinde çevre dostu olduğu için günümüz şartlarında çok büyük önem arz etmektedir.

Küresel ısınmaya somut çözümlerden biri olan Hibrit otolar gün geçtikçe piyasadaki pazar payını da attırıyor. Hatta Honda ve Toyota gibi dev firmalar hibrid otomobillerde seri üretime başladılar bile.

Hibrit otomobillerin çalışma prensibi ise şöyle;
Otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor. Yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s ‘lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

 • Sabit durumda (Kırmızı ışıkta durduğunda)
  Benzinli motor devre dışı ve yakıt tüketimi sıfır

 • Çalıştırma ve hızlanma
  Benzinli motor, elektrik motoru desteği ile düşük hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Ani hızlanma
  Benzinli motor elektrik motor desteği ile yüksek hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Düşük hızda seyir
  Benzinli motorun dört silindirinin de supapları kapalı, ateşleme yok. Araç sadece elektrik motoru ile çalışıyor

 • Kademeli hızlanma ve yüksek hızda seyir
  Benzinli motor düşük hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Frenleme
  Benzinli motorun dört silindirinin supupları kapalı, ateşleme yok. Elektrik motoru hızlanma sırasında açığa çıkan enerjiyi maksimum oranda geri kazanıyor ve aküde depoluyor

Elektrik motoru kullanacağı elektiriği de benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında şarj oluyor. Yani ekstradan bir şarja ihtiyaç duymuyor.

Çevre Bakanlığı’ndan da hibrit otolara destek geldi. Motor oranlarında ve emisyon ölçümünde düşük oranı veren arabaların araç vergisinin daha düşük alacağının çalışması başlamış. Hibrit otomobiller de bu kapsam da bu vergiden yararlanabilecekler.

kaynaklar: http://www.damacana.org/2007/09/hibrid-hybrid-otomobil-nedir.html
http://arabam.e-kolay.net/haber.aspx?PID=1110&HID=1&haberID=282351

türkiye'nin hatıra defteriNebil Özgentürk’ün hazırladığı, 85 yıllık cumhuriyetin dönüm noktalarının insan öyküleriyle aktarıldığı “Türkiye’nin Hatıra Defteri” belgeseli her Cuma 20:30′da CNNTürk’te. Tekrarları Pazar 17.05 ve 01.10′ da.

13 bölüm olarak çekilen “Türkiye’nin Hatıra Defteri”, ansiklopedik tarih yerine seyredilebilir bir akışla Türkiye’nin 85 yılını anlatıyor. Herkesin izlemesi gereken büyük bir özveriyle hazırlanmış kaliteli bir belgesel “Türkiye’nin Hatıra Defteri”.

13 ünlü yönetmenin 13 kısa filmine de yer verilen belgeselde Sezen Aksu’nun yorumları ve Fazıl Say’ın “Cumhuriyet Kuruluş Senfonik Bestesi” de izlenebilecek.

1923’ten 2008’e 85 yıllık Türkiye tarihinin bilinmeyen ya da az bilinen ilginç öykülerinin resm-i geçit yaptığı belgesel, toplam 100 kısa öyküden oluşuyor.

KÜNYE

Belgesel Ekibi

Genel Yönetmen ve Hazırlayan: **Nebil ÖZGENTÜRK
**Yönetmen:
Cem HAMULOĞLU
Genel Koordinatör: Melda DAVRAN-Alican SEKMEÇ
Yazım Grubu: Nebil ÖZGENTÜRK, Alican SEKMEÇ, Melda DAVRAN,BeratGÜNÇIKAN

Metin Yazarı: Nebil ÖZGENTÜRK
Kurgu: Yiğit Gülo ARSLAN
Yönetmen Yardımcısı: Defne KIRMIZI
Yapım Koordinatörü: Emek DURMUŞ, Aslan Tayfun ALKAN
Yönetmen Asistanları: Arzu DİZMENCİ, Burcu İPEK
Kamera: Vedat YILMAZ
Yapım Asistanları: Selin DÜYEN, Gülenay AKYOL

Sanat Ekibi

Seslendiren: Cüneyt TÜREL
Müzik: Ali OTYAM
Çizgi film ve desenler: Musa KART
Cumhuriyet Kuruluş Senfonik Beste: Fazıl SAY Belgesel Anons
Seslendirme: Çetin TEKİNDOR
Belgesel Final Şarkısı: **Şehrazat “su gibi”, Yorum – Sezen AKSU
**Danışman:
Sunay AKIN
Kaynak-Araştırma: Emin KARACA- Necip SARICI


Kısa Filmlerin Yönetmenleri:
Halit Refiğ, Şerif Gören, Ali Özgentürk, Sinan Çetin, Mustafa Altıoklar, Çağan Irmak, Osman Sınav, Rutkay Aziz, İrfan Tözüm, Ömer Faruk Sorak, Zülfü Livaneli, Tomris Giritlioğlu, Cem Yılmaz.

Oyuncuların bir bölümü: Tamer Karadağlı, Talat Bulut, Başak Köklükaya, Ayda Aksel, Nehir Erdoğan, Halil Ergün, Aytaç Arman, Vahide Gördüm, Cem Yılmaz, Altan Erkekli, Tarık Akan, Ceyda Düvenci, Emre Kınay, Güven Kıraç…

kaynaklar: http://www.cnnturk.com/KULTUR_SANAT/SINEMA/haber_detay.asp?PID=120&haberID=427991
http://www.kurumsalhaberler.com/denizbank/bultenler/turkiyenin-hatira-defteri-aralandi

Kaçıranlar için belgesel linklerini burada vereceğim. İndirip seyredebilirsiniz.

1.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971036/THD1.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971035/THD1.part2.rar.html

2.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971039/THD2.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971038/THD2.part2.rar.html


3.bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971040/THD3.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971028/THD3.part2.rar.html

4.Bölüm
http://www.ziddu.com/download/7971070/THD4.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971069/THD4.part2.rar.html

5.Bölüm
http://www.ziddu.com/download/7971081/THD5.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971050/THD5.part2.rar.html

6.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971085/THD6.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971051/THD6.part2.rar.html

7.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971096/THD7.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971082/THD7.part2.rar.html

8.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971114/THD8.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971106/THD8.part2.rar.html

9.Bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971131/THD9.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971129/THD9.part2.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971094/THD9.part3.rar.html

10.bölüm

http://www.ziddu.com/download/7971143/THD10.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/7971142/THD10.part2.rar.html

11.bölüm

http://www.ziddu.com/download/8205397/THD11.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/8205399/THD11.part2.rar.html

http://www.ziddu.com/download/8205282/THD11.part3.rar.html

12.bölüm

http://www.ziddu.com/download/8205404/THD12.part1.rar.html

http://www.ziddu.com/download/8205401/THD12.part2.rar.html

13.bölüm
http://rapidshare.com/files/114820442/Turkiye.nin.Hatira.Defteri.Bolum.13.DVBSRip.XviD.part1.rar
http://rapidshare.com/files/114820436/Turkiye.nin.Hatira.Defteri.Bolum.13.DVBSRip.XviD.part2.rar
http://rapidshare.com/files/114820437/Turkiye.nin.Hatira.Defteri.Bolum.13.DVBSRip.XviD.part3.rar
http://rapidshare.com/files/114820441/Turkiye.nin.Hatira.Defteri.Bolum.13.DVBSRip.XviD.part4.rar

.

Türkiye’nin Hatıra Defteri Kısa Filmleri (Özel Bölüm)

Atv televizyonunda, “Türkiyenin Hatıra Defteri” belgeselindeki kısa filmler, yönetmenlerin kısa filmler hakkındaki görüşleriyle birlikte, iki bölüm olarak yayınlanmıştır.Aşağıdaki iki bölüm, bu kısa filmlerin tamamına aittir.

1.Bölüm
http://rapidshare.com/files/186227008/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.01.By._Alply_.28.10.2008.part1.rar
http://rapidshare.com/files/186228154/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.01.By._Alply_.28.10.2008.part2.rar
http://rapidshare.com/files/186159778/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.01.By._Alply_.28.10.2008.part3.rar

2.Bölüm</p>

http://rapidshare.com/files/186159767/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.02.By._Alply_.29.10.2008.part1.rar</a>

http://rapidshare.com/files/186159768/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.02.By._Alply_.29.10.2008.part2.rar
http://rapidshare.com/files/186159779/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.02.By._Alply_.29.10.2008.part3.rar
http://rapidshare.com/files/186227025/Turkiyenin.Hatira.Defteri.Blm.02.By._Alply_.29.10.2008.part4.rar

.

Not: Buradaki linkler tanıtım ve fayda sağlamak amaçlı olup kesinlikle websiteme rant sağlamak amaçlı değildir. İlgili kişilerin iletişime geçmesi halinde linkler kaldırılacaktır.
*Linkler sharebus.com sitesinden alınmıştır.
.

Güncelleme (12.01.2009)
1.Bölüm Linkleri yenilenmiştir.
7.Bölümde eksik olan kısa film eklenmiştir.

Güncelleme (21.01.2009) :
Kısa Filmler Özel Bölümleri eklenmiştir.

Güncelleme (21.08.2010)
Kırık Linkler Düzeltilmiştir.

.