euro 2008Euro 2008 oyununun çıkmasına az kaldı. 11 Nisan’da çıkacağı söylenen oyunun çıkış tarihi ertelendiği için 17 Nisan’da çıkacak.

Oyunu oynamak için sabırsızlanıyorsanız demosunu indirip oynayabilirsiniz.

Demosunda sadece Almanya – Fransa maçının ilk yarısı oynanabiliyor. Oyunu ve yeniliklerini merak edenler 620 Mb. olan PC versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilir.

UEFA Euro 2008 Demo için tıklayınız.** (620 Mb.)**

leman.gifÖn ve arka kapakta Akp Hükümetine ve Erdoğan’a gönderme yapan Leman’ın okuyucularına bir de sürprizi vardı… Bir poster.

İlk sayfasına Ergenekon soruşturması sırasında saat 04.30′da gözaltına alınan İlhan Selçuk’u taşıyan Leman, sabaha karşı yaşanan bu gözaltıyı YEŞİL FAŞİZMİN TAKUNYA SESLERİ başlığıyla protesto etti.

YEŞİL FAŞİZMİN TAKUNYA SESLERİ başlığı altında yer alan karikatürde Türkiye’nin geçmişinde yaşanan trajik olaylara dikkat çekilen karikatürde İlhan Selçuk küvette kitapları ve Leman Dergisi’ni yakarken görülüyor.

**işte o karikatür (ön kapak) **

leman

Arka kapaktaki karikatürde ise Erdoğan ile Gül’ün telefon görüşmesine yer veren Leman, İlhan Selçuk gözaltındayken Cumhuriyet gazetesi ile Cumhurbaşkanı Gül arasındaki görüşmeye Başbakan Erdoğan’ın tepkisini karikatürize etti.

**Arka Kapak **

leman

Ve sürpriz poster …

leman

kaynak: http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=354470&a=1

youtubeTürkiye Bilişim Derneği (TBD), İnternet Teknoloji Derneği (INETD), Tüm İnternet Derneği (TID), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), Tüm İnternet Evleri Derneği (TIEV), Bilişim Sektörü Derneği (TUBIDER) ve Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD), internet yasaklarının Türkiye’ye zarar verdiğini bildiren bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlardan bahsediliyor;

5651 nolu yasa kapsamında Telekomunikasyon Kurumu‘nun yurt dışındaki web sitelerine erişimini sorgusuz sualsiz kapatma yetkisi var. Türkiye‘de mahkemeler 5651 nolu yasa ve konuyla ilgili diğer yasalara dayanarak youtube, wordpress, geocities, alibaba gibi bir çok web sitelerine erişimi sık sık kapatmaktalar.

5651 nolu yasa çok hızlı bir şekilde, kamoyunda yeteri kadar tartışılmadan, uzman Sivil Toplum Kuruluşlarının çığlıkları arasında, çocuk pornosu bahanesiyle, “temiz internet” söylemleri ile çıkartıldı. Böyle bir yasa Avrupa Birliği ve modern dünyada yok. Yasa metnine son anda “Atatürk‘e ilişkin suçlar” da eklendi.

Bugün, Türkiye‘nin herhangi bir yerindeki bir mahkeme, bir bilirkişiye bile başvurmadan, pek çok nedenle, tedbir kararı olarak bile, bir web sitesindeki tek bir nesne yüzünden milyonlarca nesne içeren bir web sitesine erişimi kapatabilmekte.

Örneğin **Youtube gibi sosyal ağ webleri, pek çok eğitici malzemeyi, az bulunan eski belgeleri, filmleri, ders notlarını içeridiği gibi, çeşitli iş bağlantılarını da içermektedir. Youtube‘u gerçekten kapatabilsek, bu işten pek çok vatandaşımız zarar görecektir. **(Başka yollardan Youtube’a girebildiğimiz için tam kapatılamıyor, erişimi yasaklamaya çalışmakla sadece daha komik duruma düşüyoruz)

Yasaklanan web sitesi erişimi, daha doğrusu yasaklamaya konu olan web sitesi nesnesi, örneğin bir video kaydı, o nesne için ülkemiz içinde ve dışında daha fazla negatif reklam ya da tanıtım oluşmasına sebep olmakta ve dünyadaki tüm internet kullanıcılarının ilgisini çekerek asıl amacın tam tersinin gerçekleşmesiyle sonuçlanmaktadır.

Özellikle aşağıdaki bu bölüme dikkat; !!!

Eğer bir web sitesindeki tek bir nesneye yasak koymak isteniyorsa, bu teknik olarak mümkündür. Telekominikasyon Kurumu, bilinmeyen bir nedenle mümkün olan bir teknik çözümün muhtemelen zahmetli ve masraflı olacağını düşünerek, 5651 ile ilgili yönetmelikte sadece nesnelere erişimin yasaklanmasına yer vermemiş, tüm web sitesine, ve hatta belli bir IP numarasındaki tüm web sitelerine erişimin engellenmesini ilgili yönetmeliğe koymuştur. Bu durumun özgürlükçü demokrasi ile çeliştigini bir defa daha belirtirken, TK‘nın görevi çerçevesinde URL temelli filtrelemeyi kolaylıkla yapabileceğini ve sadece yasaklanan belli nesnelere erişimi önleyebileceğini belirtmek isteriz. Bu şekildeki bir teknik çözüm eğer zahmetli ve masraflı olacaksa da, devletimiz tarafından finanse edilerek gerçekçi bir çözüm elde edilebilir.

Basın açıklamasının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Websitesindeki tek bir nesneye yasak koymak mümkünken, sitenin tamamına konulup Türkiye’ yi komik duruma düşürüyorlar. Ki o nesneye yasak koymanın da anlamı yok zaten. Video sadece ülkemizde izlenemeyecek, diğer bütün ülkelerde izlenebilecek, bu da mantıksız ama madem bir şeyleri bu kadar çok yasaklamak istiyorlar, sadece o videoyu yasaklasınlar. Genelde bu tip olaylarda ilgili websitesine bildirilir ve o site de belirli bir zaman diliminde o videoyu veya nesneyi kaldırır. Ama youtube gibi sürekli video eklenilen bir sitede takip kolay olmayabilir.

Yotoube’un yasaklanması türk video sitelerine yaradı desem öyle bir şey de olmadı ve böyle giderse olmaz da. Bizim şu an için youtube ile yarışacak bir internet altyapımız maalesef yok. Türk video sitelerinin hali ortada, youtube’suz yapamıyoruz. O zaman ya bu deveyi güdeceğiz, ya da bu diyardan gideceğiz. Yasaklamaya başlamışken ileride interneti de yasaklamak da gerekebilir

Aklıma takılan bir kaç soru;

1) Youtube artniyetli olduğundan mı bu videoları kaldırmıyor?
2) Biz youtube’tan kaldırılmasını isteyebildik ve bekleyebildik mi?
3) Yasaklanma sebebi Atatürk’e karşı hakaret içerikli videoların yer alması mı? Yoksa başkalarına dokunan başka videolar da var mı?
4) Birilerinin Atatürk’ü ve Türkiye’yi komik duruma düşürmeye çalışmak gibi bir amacı mı var?
5) Bir gün Google da yasaklanacak mı?
6) Bu deveyi güdemeyip bu diyardan ne zaman gideceğiz? (yani internet ne zaman yasaklanacak?)

Bu yasakların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Siz en iyisi benim gibi OpenDNS kullanın.

http://www.emrahyumuk.com/blog/open-dns-ve-youtube/

pentagram
1986 yılında kurulan Pentagram, 4 Şubat 2007′de Bostancı’da yaptıkları 20.Yıl Konserinin DVDsini ve albümünü çıkarıyor. Bu DVDnin tanıtım konseri 30 Mart 2008 Pazar günü yine Bostancı’da yapılacak.

Konser Saati: 18:00
Bilet Fiyatları: 23 YTL (ilk 1000 bilet 20YTL) (biletix)

  • İlk 1.000 bilet DVD hediyelidir. DVD dağıtımı etkinlik günü Bostancı Gösteri Merkezinden yapılacaktır.

1986 yılında kurulduklarında Türkiye’nin en çok tanınan heavy metal ve rock grubu olacaklarını tahmin ediyorlar mıydı bilinmez, ancak 21. yılının içindeki efsanevi grup 2007 yılı içerisinde 20. Yıl Konserleriyle seyircilerini sevindirdikten sonra bu eşsiz performansları bir DVD ve Canlı albüm ile taçlandırıyor:

Başta 4 Şubat 2007′deki, 6000 izleyicisi ile buluştukları Bostancı Gösteri Merkezi konseri olmak üzere, 20. Yıl Konserleri çerçevesinde onlarca konser veren grubun Dream TV desteği ve eski vokalistleri Ogün Sanlısoy’un da katılımı ile sergiledikleri muhteşem performans görülmeye değer.

30 Mart 2008′de bu konser DVD’sinin gala konserini yine Bostancı Gösteri Merkezinde verecek grubun hayranlarına bir de hediyesi var. Bu konser için bilet alan ilk 1000 kişiye konser günü 20. Yıl DVD’si hediye edilecek.

2007′de onlarca konser vererek en gencinden en yaşlısına tüm sevenlerini kendine bir kez daha hayran bırakan grubun sürprizleri bununla da bitmiyor.

İlk albümleri Pentagram ile beraber şu ana kadar çıkardıkları tüm albümler; Pentagram, Trail Blazer, Anatolia, Popçular Dışarı, Unspoken ve Bir albümleri 20. Yıl Konser DVD ve albümü ile beraber aynı zamanda raflardaki yerlerini alacak.

Vokalde Murat İlkan, gitarlarda Hakan Utangaç ve Metin Türkcan, bas gitarda Tarkan Gözübüyük ve davulda Cenk Ünnü ile beraber yoluna devam eden grup kariyerlerine 6 albüm, yüzlerce konser sığdırmış durumda. Son olarak 2002 yılında ‘BİR’ albümüyle hayranlarını selamlayan grup ile bizleri şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

kaynak:http://www.biletix.com/event.htm?id=JBGM2

Çağan Irmak, “İlk Film Ödülü” adaylığını 2007′de ilk filmi gösterilen yönetmenlere bıraktı…

Çağan Irmak, 2001 yılında çektiği ilk filmi Bana Şans Dile‘nin,2007 yılında vizyona girmesiyle Yeşilçam Ödülleri’ne doğal aday olması ve“üretenler jürisinin” oylarıyla Turkcell ilk film ödülü’ne aday gösterilmesi sonucunda Türsak Vakfı ile görüş birliği içinde; “adaylığı”nı 2007’de ilk filmi gösterilen yönetmen adaylarına bırakmak istediğini açıkladı.

İlk jürinin oylarıyla, Çağan Irmak’ın bu daldaki beş aday arasına girmesi üzerine; Çağan Irmak Yeşilçam Ödülleri’ni yürekten desteklediğini, ancak yönetmelik gereği doğal aday olsa da, “Bana Şans Dile”den sonra çekmiş olduğu filmler nedeniyle, teknik olarak bu kategoride aday olmasının doğru olmadığını, bu ödülün, ilk filmini çeken yönetmen adaylarına bırakılması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.

Türsak Vakfı büyük bir saygı ile karşıladığı bu görüşü kamuoyu ile paylaşırken, sözkonusu değişiklik için Yeşilçam Ödülleri Büyük Jürisi’nin dikkatini çekerek, bu kategoride aday seçilen; Berkun Oya’nın İyi Seneler Londra, Mahsun Kırmızıgül’ün Beyaz Melek, Mustafa Şevki Doğan’ın Son Osmanlı– Yandım Ali” ve Onur Ünlü’nün Polis adlı yapımları için oy kullanılması açıklamasını yaptı.

kaynak: http://beyazperde.mynet.com/haber.asp?id=10655