youtubeYoutube yine yasaklandı. herkes bu başlığı atmaktan bıktı. onlar yasaklamaktan bıkmadı. youtube’ un da sütten çıkmış ak kaşık olduğunu düşünmüyorum şahsen. youtube’tan sitesine video koymuş o kadar blog var o kadar site var. şu anda sitelerdeki hiçbir video açılmıyor. youtube kapanıyor, bir şekilde girmeye çalışıyor insanlar. sonra tekrar açılıyor. bir daha kapanmaz heralde diyorsun. yine her şeyde youtube’ u kullanıyorsun. ve çat youtube tekrar kapanıyor.

herkes yine yasaklayanları konuşuyor. özgür internetten bahsediyor. evet ben de özgür internetten yanayım kafayı kuma gömmenin manası yok tabiki ama bir yerlerde yanlış olan başka şeyler de var.

daha önce de youtube’ u kapattılar ve atatürk’e hakaret içeren videolardan dolayı kapattık denildi. youtube değil miydi bahsedilen videoları kaldırına kadar bin dereden su getiren? tamam kaldıracağız dediler uzun bir vakit sonra bahsi geçen videoları kaldırdılar. şimdi niye yasaklandı o zaman? yine aynı videolar…

ya youtube diyecek bizim bazı kriterlerimiz var bunlar dışında herkes istediği videoyu yükleyebilir ve seyredebilir, ya da diyecek ki artık atatürk ile ilgili videoların hakaret içermemesi benim kriterlerimden biridir, kesinlikle hakaret içerikli videolar konulamaz. youtube’ un video filtrelemelerini ve engellemelerini kolayca yapabileceği kanaatindeyim. o konuda youtube ne yapsın o kadar video var hangi biriyle uğraşsın diyenlere katılmıyorum.

peki youtube ne yaptı ne öyle dedi ne böyle. iyi tamam dedi kaldırdı. sonra videolar tekrar türedi. tekrar yasaklandı. tekrar kaldırdı. birkaç kere daha aynı durum tekrarlandı ve son olarak youtube bugün de kapatıldı.

evet youtube kapatıldı. biz kafayı yine kuma gömdük. açıklamalar her zaman olduğu gibi yine yetersiz. Siteye erişim ankara 11. sulh ceza mahkemesinin kararı gereğince engellendi. yetkililer atatürk’e hakaret içeren görüntüler dolayısıyla erişimin engellenildiğini bildirdi. iyi de youtube’ un ne suçu var açıklasana. deki youtube videoları engelleyebileceği halde yine engellemedi. uyarılarımıza rağmen videolar hala sitede. bizim youtube’ tan yegane istediğimiz budur. onlar da kolayca yapabilecekleri halde bunu yerini getirmiyorlar. bu yüzden youtube’ a erişimi kapatarak youtube’ u cezalandırıyoruz. eğer böyle bir şey varsa bilelim youtube’tan vazgeçmek o kadar da kolay değil. ya da youtube haklı olduğunu düşünüyorsa onlar açıklama yapsın.

biri videoları engellemiyor, diğeri kapatıyor, sonra videolar kaldırılıyor, yasak da kalkıyor, biraz zaman geçiyor, videolar yine türemiş, sonra tekrar bir yasak… bu böyle çekilmez

bugünkü yasak bence herkesi alternatif bulmaya itecek hala bulmayanları bile. çünkü artık kabak tadı vermeye başladı. bugünden itibaren video sitesi olarak türkçe dil desteği de veren gayet hızlı dailymotion sitesini kullanacağım. ki zaten çoğu kişi buraya terfi etmiş bile. bakalım bu siteye de bahsi geçen videolar eklenebilecek mi? burası da sürekli yasaklanacak mı? denemesi bedava…

www.dailymotion.com

youtube benim babamın sitesi değil. oraya girmek için yırtınmanın manası yok.

**Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül şunları demiş;
**

”Youtube’da İstanbul ile ilgili 102 bin, Atatürk ile ilgili ise 40 bin kadar video bulunuyor. Youtube’a erişimi engelleyerek kimi cezalandırıyoruz? ABD’deki Kongre Kütüphanesinde Türkiye aleyhine, Atatürk aleyhine binlerce kitap var. Türklere bu kütüphaneye gitmeyi yasaklıyor muyuz? Geceyarısı Ekspresi filmini Türklerden başka herkes izlemişti. Bir Türk, film nedeniyle Türkiye’yi savunamazdı. Çünkü filmi görmediği için neyi savunacağını bilemezdi.”

aynen katılıyorum. yasaklamak çözüm değil ama youtube da bir açıklama yapsın bundan sonra önlem alıyorum veya videoları kaldırmıyorum diye. websitesinde youtube’ dan video gösterenlerin bu duruma artık dayanamayacağını düşünüyorum. bence alternatif arayışlarına çoktan başlayan site sahipleri dailymotion’ a demir atacak. elbet buraya da atatürk’ e hakaret içeren videolar yüklenecek, bakalım burası da yasaklanacak mı?

.

.

Dailymotion video sitesine demir attım. videolarımı artık buraya yükleyeceğim. peki dailymotion hızlı mı, youtube’ un yerini tutar mı? hız konusunda ve youtube’ un yerine tutup tutmayacağı konusunda şüpheniz olmasın. giderek artan kullanıcı sayısıyla dünyanın en büyük video portalların birisi dailymotion. ülkemizde youtube’un sık sık yasaklanmasından dolayı tutulmaya başladı. türkçe dil seçeneğiyle youtube’un yerini alacak gibi.

youtube türkçe dil desteği sunacaktı, yok videoları kaldıracaktı. ömrümüz youtube’un kahrını çekmekle geçti. 2-3 ay arayla yasaklanıyor zaten. derken dailymotion yetişti imdadımıza. gerçi o hep vardı ama biz farketmemiştik.

dailymotion’da neler var?

türkçe dil desteği
HD (high definition) desteği
20 dak. ve 150 Mb maksimum upload
direkt webcamdan kayıt

dailymotion hakkında daha ayrıntılı bilgi için
http://www.vakaloji.com/dailymotionla-her-ani-videola/

memristorLeon Chua, 1971 yılında, memristor (Memory Resistor) adını verdiği bir devre elemanıyla ilgili matematiksel bir modeli tanıtmış.

makalesinin özetinde kısaca diyor ki;
“memristor adı verilen, 2 terminalli, çalışma prensibi, akım ve akı arasındaki bağlantıyı kullanan 4. basit devre elemanı tanıtılıyor. Maxwell teoremlerinin quasi-static (çevre etmenleri değişse bile sisteminizin arka arkaya equilibrium durumuna girerek kararlılık göstermesi) açılımları kullanılarak elemanın çalışma prensibindeki bu bağlantı, elektro-manyetik alanlar şeklinde ifade ediliyor. Memristor’ların bir çok devre teorisi ile ilgili özelliği gösteriliyor. Görülüyor ki, bu eleman, direnç, kondansatör ve indüktörden farklı bir çalışma prensibi sergiliyor. Bu özellikler, sadece RLC devreler kullanılarak yapılamayacak bir çok sistemin gerçeklenmesini mümkün kılıyor. Sistem içinden güç almayan fiziksel bir memristor elemanı hala oluşturulamamasına rağmen, aktif devrelerin yardımıyla, çalışan laboratuvar modelleri üretildi. Memristor’ların olası uygulanma alanları ve özelliklerini göstermek amacıyla bu deneylerin sonuçları sunulmaktadır.”

ve 37 yıl sonra, hp laboratuvarlarındaki araştırmacılar, fiziksel olarak gerçeklenebilir ilk memristor‘ı ürettiler..

peki ne anlama geliyor böyle bir elemanın keşfedilmesi?

şöyle ki;

memristor’ın çalışma prensibi dolayısıyla, bir yönde akım verildiğinde direncini artırıyor, ters yönde akım verildikçe düşürmeye başlıyor.. öncelikle bu nedenle diğer elemanlardan ayrılıyor.. sadece iki tane hali var bu nedenle, “on” ve de “off”
ayrıca, en önemlisi, non-volatile bir bellek elemanı.. yani sistemin gücü kesilse bile üzerindeki bilgileri saklayabiliyor.. en basitinden, eğer bu elemanların yapımı yaygınlaşırsa, flash bellek, dram, ve hatta bilgisayarımızdaki harddisk’e bile gerek kalmayacak..

kısacası, işin teorik çalışmasını bir kenara bırakırsak, eğer bu devre elemanı popüler olur ve günlük hayatımıza girerse devre teorisi baştan yazılacak demektir.. elektroniğe giriş kitaplarımıza yeni bölümler, yeni devre tasarımları eklenecek, analog mühendisinin öğrenmesi gereken daha çok şey olacak demektir..

yazının tamamı bildirgec.org’ tan alınmıştır.
http://www.bildirgec.org/yazi/yeni-devre-elemani-memristor

wordpresswordpress’ in yeni sürümü çıkalı epey zaman oldu. daha yeni olduğundan sorun olmaması için biraz bekledim. nasıl sürüm yükseltiliyor onu araştırdım. türkçesi de çıkınca dün başarılı bir şekilde sürüm yükselttim.

sürüm yükseltmek için neler yaptım?

.

ilk önce ne olur ne olmaz dedim bir yedek aldım.

wp-content **klasörü ve **wp-config.php dosyası haricinde ne kadar dosya varsa hepsini sildim.
(eğer farklı bir dil kullanıyorsanız wp-includes klasörü içindeki languages dosyasını da silmeyin.)

sonra wp-content klasörü içindeki cache.php dosyasını da sildim. (bu dosya websitenizde olmayabilir)

wordpress’ in yeni sürümünü indirdim, zipli dosyadan çıkardım. yeni sürüm dosyalarından wp-content **klasörünün içinde languages klasöründeki “tr_TR.mo“ dosyasını websitemdeki **wp-content/languages içine attım. ve yeni sürüm dosyalarından wp-content klasörünü sildim. kalan bütün dosyaları websiteme yükledim.

sonra http://www.emrahyumuk.com**/wp-admin/upgrade.php **sayfasına girdim. veritabanını yükselt dedim ve wordpress’i güncellemiş oldum.

Wordpress yeni sürümünü buradan indirebilirsiniz.

sarkilarla-gectim-aranizdan Ümit Kıvanç tarafından hazırlanan Kazım Koyuncu belgeseli “Şarkılarla Geçtim Aranızdan” dvd olarak piyasaya çıktı. Bu belgeselin geliri “Umut Çocukları Derneği“ne kalacak.

Üç dvdden oluşan bu üç buçuk saatlik belgeselde Kazım Koyuncu’ nun 34 yıllık öyküsünü izleyebilirsiniz.

.

Kazım Koyuncu şarkılarıyla aramızdan geçip gitti, keşke hiç gitmeseydi.

Şarkılar politikadan, kurumlardan, sistemden daha güçlüdür. Hayatın sonuna kadar kalabilirler, temizdirler ve bir çok güzel şeye sebep olabilirler. İktidarlar, sistemler yıkılabilir, devirler değişebilir, şimdi dünyayı yönetenler kısa bir süre sonra üstelik bütün kötülüklerine rağmen unutulabilirler.Kazım Koyuncu .
www.kazimkoyuncufilmi.com adresinden belgesel ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
.