pardus 2008

Pardus 2008, yenilenmiş araçları, daha çok donanım desteği, daha iyi performans ile çok yakında indirilmeye hazır olacak.

Otomatik yazıcı tanıma, gelişmiş yetkilendirme sistemi, çift ekranla çalışma gibi konularda güçlü olanaklar sunan yeni ekran yöneticisi ve popüler özgür yazılımların en yeni sürümleri Pardus 2008′le birlikte geliyor..

Yol haritası ile gelişmelerin an be an takip edilebildiği sürecin sonuna ilişkin takvim de, geliştirici ekip tarafından açıklandı.

Bu takvime göre test, aday ve kararlı sürüm tarihleri:

3 Haziran Salı : Pardus 2008 Beta
9 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC1
16 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC2
23 Haziran Pazartesi : Pardus 2008

kaynak: http://www.pardus.org.tr/

mor ve ötesi delieurovision, yurovizyon, erovizyon.. her ne diyorsanız… “eurovision”a şu gitsin bu gitsin, şarkı ingilizce mi olsun, türkçe mi derken bir “eurovision” daha çattı geldi. yepyeni kurallarıyla bambaşka bir “eurovision”muş bu. bu sefer yakın ülkelerin birbirine torpil yapamayacağı söylendi. kurallar ona göre ayarlanmış.

vay be dedim bir bakayım şu kurallara “eurovision” kurucuları direkt finaldeymiş. geçen senenin birincisi hariç diğerleri elemeye katılacaklarmış. gerçekten de torpil engellenmiş mi oldu şimdi? zaten o torpil ya da siyasi yakınlık, komşuluk vb. ilişkiler yüzünden şu “eurovision”un “eurovision”u kaale almayan kurucuları hep sonlarda yer alıyordu. şimdi farklı bir şey mi olacak? yine sonlarda yer alacaklar ama sorun olmayacak, nasıl olsa seneye yine finaldeler.

“top benim oynamayı bilmesem de beni oynatmak zorundasınız, yoksa topumu alır giderim siz de oynayamazsınız”

bu bize de hiç de yabancı değil. bir yerlerden tanıdık geliyor.

bu akşam eurovision’da bizi mor ve ötesi temsil edecek. aynı hareketi yapan 4 erkek dansçı ve önlerinde yarı çıplak bir kadın’ın bizi temsil etmeyişi ve şarkımızın türkçe olması sevindirici tabi. her ne kadar gitti gül gibi puanlar desek de deli şarkısını beğendik. eurovision’da iyi bir derece yapamasa bile arada bir dinleyeceğimiz bir deli şarkımızı var en azından. rimi rimi ley gibi superstar gibi ertesi gün bir an önce unutmaya çalıştığımız ve bir daha kesinlikle dinlemeyeceğim diye yemin ettiğimiz şarkılardan biri olmayacak deli. he bi de shake it up şekerim vardı :) :) bu ismi duyunca ağlanacak halimize gülesim geliyor.

bu akşam ne mi olacak? mor ve ötesi (4 tane adam gibi adam) çıkacak şarkısını türkçe söyleyecek. ingilizi, fransızı, yunanı hiçbir şey anlamasa da bize çok şey anlatacak o şarkı. kulağına hoş gelen oy verecek. umrumuzda sanki ister 3. olalım ister sonuncu seneye finale katılacaklar belli biz yine yarı finale katılacağız. ertesi gün şarkıyı tekrar dinleyecekler olacak, sonraki hafta, sonraki ay ve sonraki yıllarda… adından az önce bahsettiğim o ne idüğü belirsiz şarkılar gibi müzik çöplüğünü atılmayacak, hafızalardan silinmeyecek.

seneye mi? seneye de sil baştan türkçe olsun ingilizce olsun vıdıvıdıları başlayacak. bazı sivri zekalılar yarı ingilizce yarı türkçe olsun da diyecek (bkz. shake it up şekerim). şu gitsin bu gitsin her kafadan bir ses çıkacak.

türkçe mi ingilizce mi, yoksa ortaya karışık mı? bi daha ki seneye hiçbiri olmasın Gevende gitsin. ya da ceza gitsin ingilizce bir şeyler söylesin, söyleyecek çok şeyi vardır onun. 4 dk.ya bi kitap sığdırır. ama aslında en çok istediğim ismayil yk veya cancankan.. bilimkurgu filmi gibi izlettirirler kendilerini. sene 2123 Türkiye…

bu yazıyı niye yazdım? “eurovision”u çok mu sevdiğimden, çok mu ilgilendirdiğinden.. yok canım ne alakası var. canım sıkıldı günün anlam ve önemini belirten birkaç laf edeyim dedim. ne de olsa bir yarım akıllı bir yarım deli, he bi de dört yanım akıllı bir yanım deli… daha ne olsun.

Bir yarım akıllı bir yarım deli
Dört yanım akıllı bir yanım deli
Herkes akıllı bir ben deli
Bir ben deli…

keepvidartık youtube ve diğer video sitelerinden video indiremeyen kalmasa da uzun zamandır bu hizmeti veren KeepVid.com sitesini önermeden geçemeyeceğim.

Youtube, Google, Metacafe, DailyMotion, iFilm vb. sitelerden videonun bulunduğu sayfanın linkini yazarak anında indirebilirsiniz. ayrı bir program indirmenize veya eklenti kullanmanıza gerek yok.

linki yapıştırdıktan sonra download butonuna tıkladığınızdan size indirme linkini verecek. o linke tıklayıp videoyu indirebilirsiniz.

aşkın elif haliMurat Çelik’ in yeni albümü “Aşkın Elif Hali”ni websitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Uzun süredir beklenen albümünü Murat Çelik ücretsiz olarak websitesinde yayınlıyor. 4 şarkı bulunan albümde her zaman olduğu gibi söz ve müziklerinin hepsi Murat Çelik’ e ait.

Murat Çelik’e albümünde davulda Cem Aksel, perdeli ve perdesiz elektrik gitarda Emre Karabulut, kontrbasta Kaan Yıldız eşlik etti. Yusuf’un günlüğü şarkısında bağlamasıyla Z. Çağlar Namlı, Çalınmış Görüntüler Yönetmeni ve Kuyular İçindeyim şarkısında Flugelhorn ile Şenova Ülker konuk sanatçı olarak albümdeki yerini aldı.

** AŞKIN ELİF HALİ**
1. Yusuf’un Günlüğü (19:30)

 1. Çalınmış Görüntüler Yönetmeni (06:23)
 2. Kuyular İçindeyim (05:54)
 3. Aşkın Elif Hali (08:54)

Murat Çelik : Vokal ,Söz ve Müzikler , Akustik Gitar
Emre Karabulut: Perdeli ve Perdesiz Elektrik Gitar
Cem Aksel : Davul
Kaan Yıldız: Kontrbas

Konuk Sanatçılar
Z. Çağlar Namlı : Bağlama ve Geri Vokal (Yusuf’un Günlüğü)
Şenova Ülker: Flugelhorn ( Çalınmış Görüntüler Yönetmeni , Kuyular İçindeyim )

.

Albümü Murat Çelik’in resmi websitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.</p> <p> http://www.muratcelik.com.tr/askinelifhalialbum.html </p>

murat çelik

blog ödülleri2008 Blog Ödüllleri kazananları 10 Mayıs Cumartesi günü yapılan Blog Konferansında açıklandı. 10 kategoride ilk üç belirlendi.

kazananlar şöyle;

.

Kişisel Bloglar kategorisi

 1. beyn.org – Barış Ünver
 2. nahnu.org – Bünyamin Ayar
 3. omerenis.wordpress.com – Ömer Enis Şen

İş Dünyası Kategorisi

 1. webrazzi.com – Arda Kutsal
 2. ceoyavuz.wordpress.com – Yavuz Selim Şen
 3. bulasicidelilik.com – Youthrep

Komünite – Topluluk kategorisi

 1. blog.wolkanca.com – Volkan Yılmaz
 2. bigumigu.com – Aygül ve Yalçın Pembecioğlu
 3. otobuste.blogspot.com – Murat Kaya

Reklam – Pazarlama kategorisi

 1. fikiratolyesi.com – Tunç Kılınç
 2. elmaaltshift.blogspot.com – Fırat Yıldız
 3. selimtuncer.blogspot.com – A. Selim Tuncer

Teknoloji kategorisi

 1. siberkultur.com – Eren Emre Kanal
 2. dmry.net – Hakan Demiray
 3. yakuter.com – Erhan Yakut

Kültür – Sanat kategorisi

 1. gunesintamicinde.com – Süleyman Sönmez
 2. jiklet.com – Burak Kaynak
 3. azpismis.com – Hakkı Ceylan

Hobi kategorisi

 1. edasuner.com – Eda Suner
 2. misssgibi.com – Zerrin Damgacı
 3. geziyorum.net – Emre Tok

Spor kategorisi

 1. webaslanlari.blogcu.com – Murat Şahin
 2. acetoblog.com – Bülent Timurlenk
 3. bahsettinabi.com – Yalçın Onur

Haber – Gündem kategorisi

 1. okanyuksel.net – Okan Yüksel
 2. cagatayca.com - Çağatay Aktürk
 3. dusunceler.org – Tarık Suat Demren

Eğlence kategorisi

 1. elifsevvalsolmaz.blogspot.com – Şevval Elif Solmaz
 2. delifikir.org – Lotus Medya
 3. geyikmuhendisi.com – Orçun Taşar
kaynak: http://www.icerdenevar.com/2008/05/11/blog-odulleri-aciklandi/
http://blog.blogodulleri.com/2008/05/10/blog-odulleri-2008-sonuclari/