Arşivinizde bulunan filmleri listeleyebileceğiniz Muharrem Arman’ın hazırlamış olduğu Türkçe bir program DivxTürk.

Filmlerinizi listelerken aynı zamanda film hakkında bütün bilgileri (yönetmen, senaryo, yapım yılı, oynayanlar, konusu, afişi vs.) IMDb, beyazperde, film.gen.tr gibi websitelerinden otomatik olarak alabilen programın daha bir çok özelliği mevcut.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için: http://divxturk.armantr.com/

.

Daha güncel olan diğer Türkçe Film Arşiv Programı Grieex’ı incelemek için tıklayınız.

.

Fifa 09 resmi trailer yayınlandı ve yeni ekran görüntüleri eklendi.

Fifa09 Official Trailer buradan

Yeni Ekran görüntüleri (PC)  buradan

Artık cep telefonlarından yapılabilen yönlendirmeyle gizli numara çağrıları engellenebiliyor.

1 Ocak 2008 tarihi itibariyle 3  GSM operatörleri üzerinden gizli numarayla arama dönemi sona erdi. Ancak, GSM abonelerinin bu konudaki şikayetleri bitmedi. Çünkü, yine gizli numarayla arama yapılabiliyor. Günümüzde numara gizlenerek yapılan aramalar hoş karşılanmıyor. Ayrıca, gizli numara yöntemiyle kişiler rahatsız edilebiliyor. İşte bu sorundan kurtulmak çok basit bir işlemle mümkün olabiliyor. Ancak, cep telefonlarından yapılabilen basit bir işlemle gizli numaralar deşifre edilebiliyor.


Hangi GSM numarasını kullanıyor olursanız olun telefonunuzla (yıldız 253 kare) *253# tuşlarına basıp arama yapın. Bağlı olduğunuz GSM operatörü size sesli cevap vererek gizli numaradan aranamayacağınızı bildirecek. Böylece, gizli numarayla sizi aramak isteyenler engellenmiş olacak. Yapılan bu işlemden sonra numarasını gizleyerek sizi arayan abonelere bağlı oldukları GSM operatöründen (Numaranızı gizlediğiniz için arama yapamıyorsunuz) mesajı iletilecek. İlgili abone gizleme işlemini iptal etmediği sürece de sizi arayamayacak. Gizli numaradan arama kısıtlama servisi ücretsizdir.

Sorular :
1-Bu servisi kullandığımda, gizli numaradan beni arayanlar nasıl bir anons duyacaklar?

“Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.”

2-Analog santral üzerinden yapılan aramalarda numara gizli olmasa da çağrı esnasında görünmemekte, bu durumda çağrı engellenecek mi?
Hayır, analog santralden, yurtdışından veya PBX’lerden numarasız olarak gelecek çağrılar engellenmeyecektir.

3-TT veya diğer operatörlerden gelen aramalar için de bu servisi kullanabilecek miyim?
Evet. Her yönden yapılan aramalarda numara gizlenmiş ise çağrı arama kabul edilmeyecek.

.

kaynak: http://www.cagripolat.com/index.php/2008/01/09/gizli-numara-ile-aranmaya-son/
.

Youtube’ tan sonra Dailymotion’un da kapanması nereye el atsak kuruyacağının göstergesi oldu. Daha önce bir yazımda youtube’un alternatifi olarak dailymotion’ı göstermiştim ama onun da kapanması çok fazla gecikmedi. Meğer başında sopayla bekliyorlarmış zaten.

Bu sefer birden fazla video sitesi seçeneği sunacağım. Biri kapanırsa diğerine, o da kapanırsa bir başkasına videolarımızı yükleyeceğiz artık. Ama website sahipleri için artık kabak tadı vermeye başladı bu kapanma hikayeleri. o yüzden ücra köşelerdeki herkesin kullanmayacağı birkaç site ismi de vereceğim.

Youtube’un ardından Google Video, İzlesene, Metacafe ve Dailymotion çok kullanılmaya başlamıştı. Google Video’nun yüklediğiniz videoları geç yayına sokması, en güveniliri olmasına rağmen bir türlü istediğimizi tam olarak veremeyişi; Türk video sitesi İzlesene.com’ un ise çok fazla video barındırmayışı Metacafe ile Dailymotion’u ön plana çıkardı.

Dailymotion’un da kapanmasının ardından Metacafe daha da ön plana çıkacak. Ki zaten dailymotion’a göre daha popülerdi.

Dailymotion iki önemli özelliği ile ön plana çıkmıştı. Biri çok hızlı olması, diğeri ise Türkçe dil seçeneğinin olması. Dailymotion’a OpenDNS ile girmek mümkün. Nasıl mı? işte böyle…

Google Video
Youtube’un kankisi Google video. benim bir türlü alışıp sevemediğim bir video sitesi. site ve video oynatıcı arayüzlerini beğenmiyorum. her zamanki gibi yine alternatifim olamayacak. ama en çok kullanılan video sitelerinden birisi.

Metacafe
En çok tercih edilen video sitelerinden biri olan Metacafe, izlenme sayısına göre size ödeme yapıyor. görünümüyle hızıyla ve gelişmiş özellikleriyle ön plana çıkıyor. O kadar ön plana çıkıyor ki Türkiye’de her an yasaklanabilir. Dailymotion’dan sonra sıranın Metacafe’ye geleceğini düşünüyorum.

İzlesene
Yalnızca Türk kullanıcılara hitap eden site Türkiye’deki en iyi video sitesi durumunda. Tamamıyla Türkçe olması dolayısıyla çok tercih edilse de tek başına yetmiyor.

Timsah.com
bu da Türk sitesi. hoşuma gitti. hoş bir site..

.

Ve işte diğerleri… özellikle website sahipleri aşağıdakilerini kullanırsa kapanma dertleri olmaz.

Revver.com

Blip.Tv

Jumpcut.com

Myvideo.de

.

Artık websitemde istediğiniz sayfayı PDF olarak kaydedebileceksiniz.

Hoşunuza giden veya işinize yarayacağını düşündüğünüz konularda word dosyasına kopyalamaya veya sayfayı kaydetmeye gerek kalmadan pdf olarak kaydedebilirsiniz.

istediğiniz sayfayı sağ tarafta bulunan “Bu Sayfayı PDF olarak Kaydet” butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yakında kodlarını da paylaşıma açacağım ve siz de websitelerinizde veya bloglarınızda kullanabileceksiniz.

.

Emrah Yumuk

.