Dizüstü bilgisayarlarda işlemci ve özellikle de ekran kartı modelleri çok kafa karıştırıyor. 3 boyutlu çizim programları ya da oyun için bilgisayar alacaksaksanız ekran kartının önemi daha da artıyor. fiyat olarak 1200-1800 TL civarındaki dizüstü bilgisayarları inceledim.

işlemci için buradaki, ekran kartı için ise buradaki tablolardan yararlandım.

eğer fiyat olarak 1500 TL’nin üstüne çıkacaksanız  Intel Montevina (Centrino2) işlemcili bilgisayarları öneririm.

.

Yeni Nesil Intel Montevina (Centrino2)

HP
Pavilion DV5T-1180US (2 GB)
Pavilion DV5T-1180US (4 GB)

SAMSUNG
R-Series R560-AS01TR

IBM LENOVO
IdeaPad Y530 59-019733
IdeaPad Y530 59-015500
IdeaPad Y730 59-018727

ASUS
Asus N50VN

.

Intel Core 2 Duo

TOSHIBA
Satellite A300-15A (2 GB)

HP
Pavilion DV5-1230ET NG277EA
Pavilion DV5-1250ET (3 GB)
Pavilion DV5-1240ET (3 GB)

ACER
Aspire AS6930-6560
Aspire AS6935G-643G25MN
Aspire AS6920G-6A3G25MN
Aspire AS5920G-832G25MN
Aspire AS5920G 602G16MN
Aspire AS6930G-664G50MN

DELL
XPS M1530-Q01 (2 GB)
Inspiron NBDLI5Q006 (3 Gb)
Inspiron 1520-I5Q007 (3 GB)

.

Intel Dual Core

HP
Pavilion DV5-1220ET (3 GB)
Pavilion DV5-1210ET (3 GB)

.

İşlemci Tablosu
Ekran Kartı Tablosu

*işlemci ve ekran kartlarını bu tablolardan karşılaştırabilirsiniz.

.

Eğer dünya hâlâ yaşanılabilirse; hâlâ lezzet aldığımız birçok güzellik varlığını devam ettiriyorsa bunca tahribata rağmen. Bunun mimarları bizleriz. Bizler: Yalnızca güzelliği düşünen insanlar, toplumsal bilinçle kederlenen, bu bilinçle neşelenen insanlar.

Milli ve manevi kaygılarla uykularını unutabilecek kadar hissiyat sahibi olan insanlar, iyi yoldasınız. Asla “Sen mi kurtaracaksın kardeşim.” Diyenlere itibar etmeyiniz. Zira evet biz kurtarıyoruz bu ülkeyi. Bizim ülkemizde –çok şükür ki- hâlâ günlük 200-300 şehit vermiyorsak, camilerimiz bombalanmıyor, bebeklerimiz bir roket atarla kan uykularında kana bulanmıyorlarsa, sokaklarımızdan makineli tüfek sesleri gelmiyorsa bu iyi insanların sayesindedir. Hırsızlar, yolsuzlar, beşik ulemaları, vatanı satanlar, vatanı bölenler, yetim hakkı yiyenler; örgütler, örgüt sempatizanı cahiller, örgütleri kiralık katil olarak kullanan Fransa, Almanya, ABD gibi –artık ihaneti ispatlanmış- aleni düşmanlar, bunca gemimizi kemiren farelere rağmen ayaktaysak; biz her gün yeni bir zafer kazanıyoruz demektir.

Önce ümitlere saldırır düşman. Hayaller vurulur önce. Ruhunu bitirdiğinizde bir çuval etten ibarettir insan dediğiniz varlık. Neden televizyonlarda gün boyu karamsarlık pompalanıyor sanıyorsunuz topluma. Neden kapkaç, terör, sapıklık, vurgun, soygun, trafik kazası; ardından sanatçı ve mankenlerin uyduruk fosforlu dünyası peş peşe yayınlanıyor. Direkt psikolojimize taarruz ediliyor. Akşama kadar ayrılan çiftler, parçalanan aileler bir sevinç edasıyla sahneleri süslüyor. Çünkü onların zaferidir sağlamlığıyla meşhur Türk aile yapısını parçalamış olmak. Her gün aynı görüntülerle kötülüğün, sefilliğin, cahilliğin reklamı yapılıyor.

Cahilliğin reklamı yapılıyor çünkü magazin programlarına çıkarılan kişilerin diplomalarına bakın anlarsınız gerçeği. Mağarada büyümüş birine hayranız, ilkokul mezunu kadınlardan kültürlenmeyi umuyoruz. Doğru dürüst bir lise mezunu sanatçı yok. Üniversite mezunu olanlar zaten utancından televizyonlara yaklaşamıyorlar bile. Türk genci “Ne gerek var okumaya, şu adamların hangisi okumuş.” diyor. Cehalet dünyada hiç bu kadar övülen, reklam edilen bir seviyeye ( seviyesizliğe) gelmemiştir.
Evet kardeşim, bunca kepazeliğe devlet bir şey yapamıyorsa; askerin tutukladığını kanun salıyorsa, devletin haline devleti temsil edenler ağlıyorsa, demek ki devlet sensin. Sen varsın diye devlet var. Senin düşünmediğini devlet de düşünemiyor belli ki. Memleketi sen mi kurtaracaksın?
Evet, sen kurtaracaksın. Eğer kurtarmazsan senin çocuğunun cenazesi gelecek Güney Doğudan,
Senin eşini kapkaççılar trenlerin altına atıp öldürecekler,
Senin kızın evden ve okuldan kaçıp meşhur olmak için mağara kaçkını adamlardan medet umacak
Senin ülken gidecek elden.
Onlara bir şey olmayacak. Gerçi gemi batınca fareler de boğulur ama fareler de dahil hiç kimse bunu üzücü bulmaz.

* * *

İyi insanlar moralinizi bozmayın. Televizyonların dediği kadar azınlıkta değilsiniz. Memlekette her şey kötüye gitmiyor. Bu toplumda yolda bulduğu cüzdanı sahibine teslim eden milyonlarca insan var. Tabii ki şeytan “kötüler daha çok” diyecektir. Tabii ki şeytan aramızdan temsilciler bulup kendi propagandasını yapacaktır. İnanmayın, yalandır.

Mahmut HASGÜL

Ne kadar zaman geçti farkında değildi. Bildiği artık zaman epey geçti. Her gün birbirinin aynısı gibi giderken nihayet uzun bir zaman sonra itiraf ediyordu. Onlarca gönderilmeyen son mektuptan sadece biriydi bu. Ama en sonunda aynaya baktı ve itiraf etti. İtiraf ediyordu, yıllar önce “Seni seviyorum” diye başlayan paragraflarda artık “İtiraf ediyorum” cümlesi yerini alıyordu. Ve başladı o gönderilmeyecek son itiraf mektubunu yazmaya…

“İtiraf ediyorum seni hala unutamadım. Evet çok uğraştım, kopmaya çalıştım hayalinden. Ama olmuyor ne yapsam bir düş kadar yakın, ardı ardına konulmuş yüzlerce uçurum kadar uzaksın. Öyle bir kördüğüm ki bu, anlatabilmek için kelimeleri seçmekte zorlanıyorum. Senden çok öte bir aşk bu. Bir vakit sonra kalbimde yarattığım boşluk öyle ağır geliyor ki, yenik düşünüyorum ve tekrar hayaline sarılıyorum. Seni seviyorum, evet seni çok seviyorum ama sen olduğun için değil sana mecbur olduğum için, başka seçeneğim olmadığı için.

İtiraf ediyorum o günden sonra bir an bile aklımdan çıkmadın. “Unuttum artık bitti”, kendime söylediğim bir yalandı. Her yalanım beni ancak 5-6 ay oyalıyor ve sonrasında yenik düşüyorum bir gece ansızın. Şarkıların anlamsızlaştığı, kelimelerin anlamdan uzaklaştığı, aşkın sevgiliden öteye geçtiği bir boşluktayım şimdi. Ne dersen de sesin duyulmaz. Senden yapmanı istediğim bir şey de yok. Çünkü bu aşk senden çoktan geçti. Ve sen artık beni aşkı ulaştıran bir araçtan ibaretsin sadece. Ama uzanıp da dokunamamak acı veriyor bana. Sureti olmayan bir duyguyu yalnız başına yaşamanın verdiği ağırlık bu.

İtiraf ediyorum o gün çok hata yaptım. Pes ettiğim için senden özür diliyorum. Belki de pes etmek ikimiz için de mutluluğu elinin tersi ile itmekti. Ama uzaktan görünen başlamadan bitmekti. Ve başlamadan bitmişti her şey. Belki senin dediğin doğruydu seninle anlaşmak zordu, anlaşamazdık. Ama bildiğim denemeye değerdi.

Eğer ki bir gece ansızın aklına gelip de benim için üzüldüysen senden gerçekten özür diliyorum. Onca derdinin arasında üzülmene sebep olmak istemezdim. Senin yerine kendimi koyduğumda yapacak hiçbir şeyin olmadığını da biliyorum. Her seferinde yaşadıklarımı kalbime gömmeye kalksamda, yaşayamadıklarım -hayallerim- geliyor kapıma ve ben olmayan şeyleri yok edemiyorum. Kapımı her çaldıklarında sensiz yakalanıyorum ve yenik düşünüyorum.

İnsanların gözlerine baktığımda herkesin aradığı aynı aslında. İşte ben bu aynı arayışın en başında seni buldum. O yüzden sensin sevdiğim, özlediğim, çağırdığım, unutmaya çalıştığım, ayrıldığım, kavuştuğum, belki de her şeyim. Sen, sen olduğun için değil, seni bulduğum için varsın bende. Bunu biliyorum belki de o yüzden ismini hiç telaffuz etmiyorum. Sana bazen melek diyorum, melek olduğunu bildiğim için değil öyle olmanı istediğim için. Aradığım her şeyin sen de olduğunu hayal ediyorum, bu da seni vazgeçilemez yapıyor, sana daha da bağlanıyorum.

Artık biliyorum bu da sana yazılan onlarca gönderilmeyen son mektuptan biri olacak. Son mektubu yazmaktan bıkmayacağım. Çünkü her son mektup aradığımı bulmanın umudu olacak. Seni gerçekten çok sevdim ve çok seviyorum. Ve aşkıma bir suret bulana kadar seni çok seveceğim. Senin de demeye çalıştığın gibi henüz yaşıtlarımdan çok küçük, küçüklerimden çok büyüğüm. Zamanı geldiğinde her şey yoluna girecek ve o zaman karşılaştığımızda bir tebessüm olacak dudaklarımızda çocukluğumuzun hatrına. Ben sensiz, sen bensiz mutlu isek her şey yolunda… Daha önce de dediğim gibi bu sefer hoşçakal demeyeceğim. Zamanı geldiğinde seni düşünüp hoşçakal diyen bir mektup yazamayacağım biliyorum. O yazamayacağım son mektuptan önce yazdığım bütün son mektuplar yeterli olacaktır sanırım bir şeyleri anlatmaya”

Ve mektubunu sonlandırırken kimbilir belki de son mektubunu yazıyordu. yani sondan bir önceki…

.

Emrah Yumuk
31.03.2009

.

Çoğu yerde posta kodu karşımıza çıkmıştır. özellikle yabancı sitelere üyeliklerde soruluyor. zorunlu yazılması isteniyor. peki oturduğumuz adresin posta kodu neydi?

öss başvuru formunda da karşıma çıkmıştı. hocalar telefon faturanıza bakın onu yazın demişlerdi. ben de o zamandan beri doğru mu yanlış mı ya da değişip değişmediğini bilmeden o posta kodunu kullanırım.

geçen gün tekrar posta kodu yazmam gerekti. bu sefer adres için önemliydi ve PTT’nin internetten Posta Kodu Öğrenme Hizmetine buldum. il, ilçe, adres seçip karşıma hemen posta kodumuz geldi. kullandığım posta kodu doğruymuş.

Buraya tıklayıp sizde posta kodunuzu öğrenebilirsiniz.

119 ‘u arayarak da posta kodunuzu öğrenebilirsiniz.

PTT İnternetten Posta Kodu Öğrenme Hizmeti

Rapidshare linklerini bulacağınız pek çok site mevcut. bu sitelerden bazıları direkt linkleri ulaşmanızı sağlarken bazıları linklerin bulunduğu websitelerini buluyor.Forumlara üye olmadan linklere ulaşmanız mümkün.

işte rapidshare’de her türlü içeriğe ulaşabileceğiniz websiteleri :

ShareMiner
Dosyaları yazılım, oyun, video, e-kitap ve **arşiv **dosyaları gibi kategorilere ayırarak arama imkanı sunan ShareMiner’ın bir de **Firefox **eklentisi bulunuyor. </p> <p> http://www.shareminer.com/ </p>

SearchFiles
Çok hızlı çalışan bir arama motoru olarak dikkat çeken Search Files, Rapidshare Premium kullanıcılarının klasörlerine kadar arama yapabiliyor. </p>

http://www.searchfiles.de/</a>

Rapidshare Search Engine
Hem Rapidshare.com hem de Rapidshare.de ağlarında arama yapabilen Rapidshare Search Engine, sonuçları alternatiflerine nazaran biraz geç görüntülese de, aynı dosyanın arşiv parçalarını düzenli şekilde sunarak bu farkı fazlasıyla kapatıyor.
</p>

http://rapidshare-search-engine.com/

</a>

Rapidshare Link
Doğrudan dosya linklerini değil, bu adreslerin bulunduğu web sayfalarını sonuçlarda görüntüleyen Rapidshare Link, özellikle Rapidsafe Decoder ile Rapidsafe’den link çevirisi yapmasıyla gönüllerde taht kuruyor.
http://www.rapidsharelink.com/

FilesTube
Sadece Rapidshare ağında değil, neredeyse internette bulunan her türlü dosyayı hızlı bir şekilde önünüze sunan FilesTube, hem doğrudan indirme linkini, hem de bu linkin bulunduğu kaynak sayfasını görüntüleyerek en popüler dosya arama motorlarından biri olmayı hak ediyor.
http://www.filestube.com/

Search Shared
Yine oldukça kapsamlı bir arama motoru olan Search Shared, 4Shared‘dan MegaShare ve Rapidshare’e kadar her türlü paylaşım ağından sonuç görüntüleyebiliyor. Üstelik hangi servislerde arama yapacağınızı da siz belirliyorsunuz.
http://www.searchshared.com/

Rapidoogle
Aslında Google ile yapabileceğiniz aramaları, sizin yerinize gerekli kodları kullanarak gerçekleştirip önünüze sunan Rapidoogle, hızlı sonuç gösterimi ile deneyebileceğiniz bir alternatif.  </p>

http://www.rapidoogle.com/</a>

RapidoSearch
Google ile özel arama yapan bir diğer arama motoru da RapidoSearch. Özelliği ise Rapidshare ağının yanı sıra, torrent ve web üzerinde de girdiğiniz kelimeleri belirleyebilmesi.
http://www.rapidosearch.com/

RapidLibrary
En popüler Rapidshare arama motorlarından biri olan RapidLibrary, kategorilere göre arama ve doğrudan verilen linkin güncel olup olmadığını kontrol etme özellikleriyle kullanışlı bir servis sunuyor.
http://rapidlibrary.com/

OneClickFiles
Rapidshare’in yanı sıra MegaUpload ve diğer paylaşım sitelerinde de arama yapabilen OneClickFiles.com, tek bir dosyanın tüm parçalarını aynı linkte görüntüleyerek öne çıkmayı başarıyor.
http://www.oneclickfiles.com/

Rapidor
Sırtını büyük ölçüde FilesTube‘a yaslayan Rapidor da, göz atmak isteyebileceğiniz, yeni palazlanan alternatif dosya arama motorlarından biri.
http://www.rapidor.com/

QuickSearch
Bir başka Google tabanlı Rapidshare arama motoru olan QuickSearch.info, yaptığımız aramalarda diğer alternatiflerden farklı sayfalar sunarak sınıfı geçmeyi başardı.
http://www.quicksearch.info/

SharingEngines
Kapsamlı bir arama motoru SharingEngine. Eğer ne aradığınızdan eminseniz ve belirli bir dosyayı bulmak istiyorsanız, birçok farklı dosya paylaşım ağından sonuç görüntüleyen Sharing Engines‘i unutmayın.
http://www.sharingengines.com/

RapidshareData
Etiket sistemi ve dosyalar hakkında daha detaylı bilgiler sunması ile yer imlerinizde bulunmayı hak eden Rapidshare Data da, sonuçları boyut veya tarihe göre sıralandırabiliyor.
http://www.rapidsharedata.com/

FileCrop
Rapidshare ve Megaupload‘da arama yapabilen FileCrop’un kilit özelliği, dosyaların boyut aralığını sizin belirliyor olmanız. Böylece 20 MB’lık bir sürücü veya arkadaşınızın gönderdiği ancak adresini unuttuğunuz bir dosya için daha dar alanda verimli bir arama yapabilirsiniz.
http://www.filecrop.com/

kaynak: shiftdelete.net
.