ÖZLÜYORUZ…

Özlüyoruz…
Senin bıraktığın emanete sahip çıkamadığımız için

Nefret ediyoruz…
Seni yanlış tanıdığımız için

Utanıyoruz…
Seni anlatamadığımız için

Yanılıyoruz…
Seni heykellerden büstlerden ibaret sandığımız için

Biliyoruz…
Hiçbir şey için geç değil

Biliyoruz…
Bir milletin nasıl esaretten kurtulduğunu

Ama tahammül edemiyoruz beceriksizliğimize
Tahammül edemiyoruz fikirlerini anlamayan yanımıza

Göremiyoruz…
Aslında seni seven de biziz, senden nefret eden de

Seninle duvarınlarını süsleyen de biziz
Seni duvardan yerlere indiren de

Mavi gözlerine dalıp giderken
Unutuyoruz… Uyutuluyoruz…

Farkında mıyız bölündüğümüzün?
Her seferinde bir öncekinden daha fazla…

Her geçen gün daha fazla özlüyoruz,
Çünkü görüyoruz senden sonra senin gibilere kapanan kapıları

Biliyoruz…
Biz; siz, onlar ve diğerleri oldukça
Ve biz, sadece biz olamadıkça
Daha çok sensiz olacağız
Daha çok özleyeceğiz…

Seni içimizde bulmadıkça
Hala sana ölmüş gibi davranacağız

Ama ne olursak olalım
Hakettiğimiz gibi yaşayacağız…
Hakettiğimiz gibi yönetileceğiz…
Senle veya sensiz…

Emrah Yumuk
10.11.2010

Geçmişten birkaç söz… Unuttuklarımızı hatırlatmak veya bize hiç söylenmeyenleri inadına tekrar söylemek için… Sanki dün söylenmiş gibi… O kadar bugüne ait ve biraz da geleceğe… Zaman durmuş, ve biz yerimizde saymışız, hatta daha da geriye gitmişiz. İşte bundandır neredeyse bir asır önce söylenen sözün bugün söylenmiş gibi gelişi ve bundandır sanki bugünü ve geleceği anlatıyor gibi gelmesi… Emrah YUMUK

 • Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.
 • Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.
 • Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerdeki cephenin suskunluğudur.
  Uluslar,egemenliklerini geçici bile olsa,bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı güvenmemelidir.Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir.Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına, giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
 • Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.
 • Milletlerin tarihinde bazı dönemler vardır ki, belli amaçlara erişebilmek için maddî ve manevî ne kadar kuvvet varsa hepsini bir araya toplamak ve aynı doğrultuya yöneltmek gerekir. Yakın yıllarda milletimiz, böyle bir toplanma ve birleşme hareketinin önemli sonuçlarını kavramıştır. Memleketin ve devrimin, içeriden ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korunması için, bütün milliyetçi ve cumhuriyetçi kuvvetlerin bir yerde toplanması gerekir. Aynı cinsten olan kuvvetler, ortak amaç yolunda birleşmelidir.
 • Milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin milli ve zengin olması, milli hissin gelişmesinde başlıca etkendir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.
 • Büyük dinimiz çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Bazı kimseler çağdaş olmayı kâfir olmak sayıyorlar. Asıl küfür onların bu zannıdır. Bu yanlış tefsiri yapanların maksadı İslâmların kâfirlere esir olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın, hoca olmak sarıkla değil, dimağladır.
 • İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
 • Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa.
 • Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor, kasde ve fiile dayanan taassupkâr hareketlerden sakınıyoruz.
 • İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!
 • “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” M. K. ATATÜRK

Düşünüyorum da herhangi bir günün herhangi bir saatinde hiç beklemediğin bir anda ansızın aklına geldim mi hiç? Merak ediyorum ne hissettin o an? Yasak bir düşünceye çarpmış gibi korktun mu, ya da hayatın akışını değiştirip farklı bir düşe daldın mı o an? Belki dedin mi? Belki her şey farklı olabilirdi…

O kadar inandırdın ki kendini bensizliğe, ben senin kadar alışamadım sensizliğe. “Daha önce neden söylemedin” diye dudaklarından dökülen öfke, nefretim oldu zamansızlığa. Ve o an anladım ki artık çok geçti. Ve gözlerimin önünden geçerken mazi, farkına vardım esaretimin. Geçmişte tutsak kalmış bir kahraman -kahraman diyorum çünkü kimsenin yapamadığını yapmıştı- gardiyanıysa sen, demir parmaklıklar güzelliğin. Kaçmak değil derdim, bir ömür bu demir parmaklıklar ardında kalabilmek, senin olmadığın bir geçmişte sen varmışçasına. Ama her gün damla damla zehirleyen, yavaş yavaş öldüren o son sözün o hoşçakal deyişin… Sen bir kere demiştin ama binlerce kez yankılanmıştı semada… Kim söyledi yaşadığımı, ölümüm kanıtlanmadı diye…

Sonra ne oldu bilmiyorum. Ne parmaklık kaldı ne gardiyan… Sade bir duygu, suretsiz bir güzellik… Bir kılıf aradım suretsizliğime. Geçmişten kurtulmuştum ama içimde tarifi olmayan bir boşluk taşıyordum. Sen dedim ismine, sen dedim kılıf oldu suretime. Ve sen dedim bir düş oldu bir gece vakti tekrar hoşgeldin diyen. Gülümsüyordu… Gülümsemenden tanıyordum seni. Kaybolduğum bütün rüyalarımda bir anda çıkıyordun karşıma, ışık oluyordun karanlığıma. Uyanmak ise bir kabus senden sonra. Uyandığımda tekrar gözlerimi kapayıp rüyama geri dönmeye çalışıyordum defalarca. Olmuyordu. Anlıyordum bir bebeğin doğarken niye hüngür hüngür ağladığını…

Gözlerini açmak zordu sensiz bir dünyaya. Seni bırakıp da gelmek, seni bulabilmek için defalarca uyumaya çalışmak.. ama sonunda rüya bile göremeden uyanmak… Zordu seni hatırlayan için yaşamak. Ve ağırlığında eziliyordu insan, yalnız kalıyordu istemeden. Zordu tek başına taşımak… İki değil bir olmak gerekiyordu iki kişi olsan bile…

Ben yarım doğmuştum. Diğer yarısı sendin. Yaşadığım her saniye bu eksikliği hissettim. Ardımda nefesini hissederken, uzaklardan beni seyrederken bile. Sonu olmayan bir yoldu bu yürüdüğüm. Senle veya sensiz…

Gülümsemenden tanırdım ben seni…
Bir anda aydınlanırdı dünyam.
Işık olurdun karanlığıma.
Kelimeler hep teğet geçerdi,
Anlatamazdım.
Lal olurdum en sonunda.
Ve sessizlik doldururdu boşluğumu.
Çığlığımı duyardım uyandığımda.
Ben seni gülümsemenden tanırdım.
Asılı kalırdı gülüşün uyandığımda
Günlerce seyrederdim seni
Tek varlığım olurdu yokluğun…

.

Emrah YUMUK
06.11.2010

.

Website Önerilerine devam.. ilk 10 website önerimi burada yapmıştım, şimdi sıra geldi ikincisine…

 1. File2HD.com – Herhangi bir websitesinde bulunan ses,video, resim, uygulama, stil dosyaları vs. linklerine ulaşıp indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken websitenin adresini yazıp ne istediğinizi işaretlemek.

 2. Özgürlük İçin.. – Linux tabanlı Türk işletim sitemi Pardus ile ilgili her şeye bu siteden ulaşabilirsiniz. Linuxçular buraya…

 3. Netvibes.com – iGoogle benzeri birçok içeriği tek sayfadan takip edebileceğiniz size özel sayfa.

 4. Takvim.com – Adından da anlaşılacağı gibi her türlü takvime buradan ulaşabilirsiniz. Yıllık takvim, resmi tatiller; takvim, zaman ve saat ile ilgili uygulamalar…

 5. Mekanist.net – Restoran, Cafe, Bar ve diğer alanlardaki mekanlar hakkında yorumlar yazabilir, mekanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 1. HayatimDegisti.com – Davranış değişikliği amaçlı hazırlanmış olan telkin mp3lerine ulaşabilirsiniz. Müziklerin arka planındaki telkinlerle davranışlarınızda olumlu değişiklikler yapabilirsiniz.

 2. e-bergi.com – ODTÜ Bilgisayar Topluluğu Elektronik Dergisi e-bergi

 3. IETT – Oraya Nasıl Giderim? – Nereden nereye gideceğinizi yazıyorsunuz sizin için iett otobüs ve metrobüs alternatiflerini, ne şekilde kaç araçla ne kadar zamanda gidebileceğinizi gösteriyor.

 4. PDF Search Engine – PDF arama motoru. pdf uzantılı e-kitap dosyalarını arayıp bulabilirsiniz.

 5. Weboha.com – İnternet dünyasında yapılan farklı web ve mobil girişimleri yayınlayan websitesi. Bazen bir site görüp oha bunu da mı yapmışlar dersiniz ya, işte o tarz websitelerinin tanıtımlarını weboha.com’da bulabilirsiniz.

.

*websiteleri herhangi bir sıraya göre dizilmemiştir. Rastgele numaralandırılmıştır.

*sizin de gözüme girecek bir websiteniz varsa önerin bir dahaki web10′da yerini alsın.

.

Cep telefonlarının, modemlerin, bluetooth özelliği olan cihazların ve aslında tüm elektronik cihazların farklı oranlarda da olsa radyasyon yaydığını biliyoruz. Teknolojinin hayatımızdaki her alanda kullanımıyla radyosyan tehlikesi giderek daha da ciddi bir hal alıyor.

Elektronik aletlerden yayılan bu radyasyon;

 • Beyin tümörü gelişimi
 • Beyinden ve hücrelerden kalsiyum boşalması
 • Bağışıklık fonksiyonunun engellenmesi
 • Demans (Erken bunama)
 • Hafıza bozuklukları
 • Konsantrasyon bozuklukları
 • Alzheimer hastalığı
 • Parkinson Hastalığı
 • Baş ağrıları
 • Uyku bozulukları
 • Huzursuzluk
 • Göz ağrısı
 • Boyun sertliği
 • Anormal çocuk doğum
 • Alerji

gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

Japonlar tarafından bulunan, turmalin isimli bir taştan üretilen “Pulse Clean” teknolojisiyle elektronik cihazların yaydığı radyasyondan kurtulmak mümkün.

**

**

Pulse Clean’in özünü oluşturan Turmalin minerali doğal haliyle negatif iyon yayan bir mineraldir. Elektronik cihazlar, klimalar, fırınlar, bilgisayarlar ve cep telefonları sahip oldukları elektromanyetik alan sebebiyle yoğun şekilde pozitif iyon radyasyonu yayarlar. Bu yüzden kendimizi rahatsız, stresli ve yorgun hissederiz. Fakat turmalin çevredeki pozitif iyon radyasyonunu nötralize etme konusunda yetersiz ve başarısız kalır. Uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda 1996 yılında Pulse Clean’in mucidi Japon Takaaki Asahara turmalin mineralini 400℃‘nin altında polimerik bir resinle sinterleyerek özel mikro boşluklu yapıda milyonlarca kat daha fazla negatif iyon yayabilen tabletler üretmiştir.

Pulse Clean birçok ödül almıştır. Bu ödüllerin başında Amerikan Buluşlar Kongresi En iyi Buluş Altın Madalyası gelmektedir. Pulse Clean’in üretilmesinde kullanılan bu çok özel teknik dünya çapında patentlenmiş ve onlarca bilimsel test ve akademik araştırmayla da kanıtlanmıştır.

Gördüğünüz gibi Pulse Clean normal şartlarda beyin faaliyetlerine yararlı bir grafik gösteriyor. Cep telefonu, bilgisayar vb. elektronik aletlerin yaydığı radyasyondan vücudun etkilenmesini engelliyor.

Cep telefonu gibi küçük elektronik aletlerde kullanabileceğimiz 1 adet Pulse Clean39 TL; Laptop, Televizyon, mikrodalga fırın gibi daha büyük elektronik aletlerde kullanabileceğimiz 42 TL; Bir çok elektronik alette kullanabileceğimiz 4′lü paket 139 TL, Cebimizde taşıyarak bütün elektronik aletlerin yaydığı radyasyondan korunabileceğimiz cep versiyonu ise 119 TL.

*Havayla temas etmesi önemlidir. Bu yüzden cep telefonu, bilgisayar gibi aletlerin üzerine yapıştırılır ya da cep versiyonu gibi cepte veya kumaş çantada taşınır.

.

daha ayrıntılı bilgi için: www.pulseclean.com.tr