Netbook’unuza veya cdrom’u olmayan eski bilgisayarlarınıza flash bellek ile windows xp kurmak istiyorsanız, size sorunsuz ve kolay bir şekilde nasıl bootable windows xp hazırlanıp nasıl kurulum yapacağınızı anlatacağım.

İlk önce buradan WinSetupFromUSB programını indiriyoruz. Bilgisayarımızdaki Windows XP iso dosyasının içindekileri bir klasöre çıkartıyoruz veya kopyalıyoruz. Mesela masaüstünde xp isimli bir klasöre bu dosyaları çıkartabilirsiniz.

Flash belleğimizi bilgisayara taktıktan sonra indirdiğimiz rar dosyası içindeki WinSetupFromUSB exe dosyasına tıklıyoruz.

Karşımıza gelen bu ekrandan ilk bölümde flash belleği seçiyoruz, ikinci bölümde Windows 2000/XP/2003 Setup kısmını seçip Windows XP dosyalarımızın yer aldığı klasörü gösteriyoruz. Son olarak GO butonuna tıklıyoruz ve dosyalar usb belleğimize kopyalanmaya başlıyor. Bu işlem uzun sürebilir, kopyalanana kadar bekleyiniz.

Kopyalama işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve BIOS ayarları ile  USB bellekten başlamasını sağlıyoruz.

Bilgisayarı USB bellekten başlattığımızda karşımıza bu ekran gelecek . Windows XP/2000/2003 Setup‘ ı seçiyoruz.

Karşımıza gelen bu ekranda ise ilk olarak First part of Windows XP Professional Setup‘a giriyoruz.

Windows XP kur dosyalarını yüklemeye başlayacak. XP kuracağınız diski seçiniz ve biçimlendiriniz.

NOT: Eğer bu bölümde xp kurulumu yapacağınız harddisk bölümlerini göremiyorsanız BIOS ayarlarından Advanced Setting kısmında SATA kısmında seçili olan AHCI modu IDE veya Compatibility olarak değiştirin. Bunu yaptıktan sonra windows xp ile kurulum yapacağınız diski tekrar biçimlendirmeyi deneyin.

Biçimlendirme işlemi ve Kur dosyaları yüklemesi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayacak.

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra karşımıza tekrar aynı ekran gelecek. Bu kez Second part of Windows XP Setup‘u seçiyoruz. Ve Windows XP kuruluma başlıyor.

USB Bellekten XP kurmak için birçok yöntem denedim, hepsi farklı farklı sorunlar verdi. Şu an için sorunsuz ve en kolay kurulum yaptığım yol bu. Umarım faydalı olmuştur.

Bilgisayarınızda bir klasör düşünün, içine ne atarsanız otomatik olarak internetteki hesabınıza yüklensin ve bu hesabınızdan istediğiniz zaman bu dosyalara ulaşabilin. İşte Dropbox bize bunu sağlıyor.

** Dropbox** programını yüklediğimizde bilgisayarımızda bir dropbox klasörü oluşturuyor. Hesabımızdaki dosyalarla bu klasördeki dosyalar eşleştiriliyor. Dropbox klasörünün içine ne atarsak hemen dropbox hesabımıza yükleniyor. İstediğimiz yerden dropbox websitesine girdiğimizde dosyalarımıza ulaşabiliyoruz.

Dropbox, bize ücretsiz olarak 2 GB alan sağlıyor. Hesap açtığımızda Get Started bölümünde bulunan 6 adımı tamamladığımızda 250 MB ek alan veriyor. Ve bize verdiği link ile arkadaşlarımızı davet edip her üye olan arkadaşımız için 250 MB alan kazanabiliyoruz (8 GB’ a kadar).

.

Dropbox hesabı açmak ve kullanmak için tıklayınız.

.

Dropbox hesabı açmak ve kullanmak için tıklayınız.

**
**

Flash belleğimi bilgisayarıma taktığımda isminde ve içinde anlamsız karakterler olan klasörlerle dolu olduğunu gördüm. Biçimlendirmeme izin vermiyordu. Biçimlendirme butonu silik görünüyordu. Usb belleğin içine dosya atabiliyordum fakat içimdeki karışık karakterli dosyaları silip temizleyemiyordum.

Biraz araştırdıktan sonra HP USB Disk Storage Format Tool adında bir programa rastladım. Bu programla format atabildim ve içindeki bütün dosyaları sildim.

Biçimlendirememe gibi sorununuz varsa bu programla format atabilir ve flash belleğinizi kurtarabilirsiniz. HP USB Disk Storage Format Tool programını buradan indirebilirsiniz.

Çoğu kullanıcı Pardus’u Windows ile birlikte kullanmaktadır. Pardus gibi herhangi bir Linux işletim sistemini silmeye kalktığımızda veya yerine başka bir işletim sistemi kurmaya kalktığımızda Grub sorunlarıyla karşılaşırız ve Windows’a ulaşamayız. Sonrasında çeşitli işlemlerle bunu düzeltebiliriz ancak bilmeyen biri bütün harddiske format atabilir. Bu tarz sorunları yaşamamanız için Pardus’u harddiskin başına değil kurmuş olduğunuz  diskin başına yükleyeceğiz ve Windows üzerinde  EasyBCD programını kullanarak windows’a ve pardus’e ulaşabileceğiz. Daha sonrasında Pardus’un bulunduğu diske format atsak bile windows’a zarar gelmeyecek. Bu anlatacaklarım bütün Linux işletim sistemlerinin kurulumunda ve kullanımında geçerlidir. Artık istediğiniz kadar Linux işletim sistemi kurup deneyip silebilirsiniz. Hatta iki veya daha fazla işletim sistemi de kullanabilirsiniz. Anlatım biraz uzun olacak ama dikkatli okuyup işlemleri adım adım yaparsanız artık linux aleminde de istediğiniz gibi cirit atmayı öğreneceksiniz.

Pardus 2011′i indirip dvd’ye yazdırmak için buraya, usb flash belleğe yazdırmak için ise buraya bakınız.

Kuruluma geçmeden önce ilk olarak Windows üzerinden Pardus için bir bölüm ayıracağız. Onun için buradan PartitionWizard programını indirelim. Ücretsiz harddiski bölümlendirme programı olan Partition Wizard’ı bilgisayarınıza kurun. Kurduktan sonra masaüstüne gelen kısayola tıkladığınızda karşınıza şu ekran gelecek.

ilk olarak bölümlendireceğiniz diski seçin, Move/Resize‘ a tıklayın. Karşınıza gelen ekranda Unlocated Space After kısmına 10000 yazın. Ve Ok‘e tıklayın. Son olarak da sağ üst köşede Apply‘a tıklayın. İşlem Bittiğinde seçtiğiniz diskten 10GB’lık bir bölüm Pardus’u kurmanız için ayrılacak. Disk bölümünü herhangi bir formata çevirmeyin. Unallocated olarak kalsın.

Artık Pardus 2011 dvd’miz veya usb belleğimiz hazırsa kuruluma geçebiliriz.

Dvd veya usb belleği taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve başlarken F12 tuşuna basınız. Karşınıza gelen ekranda Dvd’den kurulum yapacaksanız cd-rom’u, usb’den kurulum yapacaksanız usb’nizi seçiniz.

Karşınıza Pardus 2011′in kuruluma başlangıç ekranı gelecek.

Türkçe dil seçeneğini seçtikten sonra en üstte bulunan Pardus 2011 yazısına tıklıyoruz.

Sonra karşınıza lisans şartları ekranı gelecek. “Şartları anladım ve kabul ediyorum“a tik atıp sağ alt kısımdaki ileri butonuna tıklayınız.

Lisansı onayladıktan sonra kurulum ortamının denetlenmesi ekranı gelecek. Yazmış olduğunuz dvd’nizde veya usb belleğinizdeki paketlerde hata veya eksik olup olmadığının kontrol edilmesi için “Denetle” ye tıklayınız.

Eğer herhangi bir sorun yoksa “Geçerlilik denetimi başarılı” yazısı çıkacaktır. Eğer sorun varsa kuruluma devam etmeyiniz. Pardus iso dosyasını indirirken eksik inmiş olabilir veya Dvd’nize veya usb belleğinize yazarken sorun çıkmış olabilir. Tekrar yazıp en baştan kurmayı deneyin.

Geçerlilik denetimi başarılı” yazısını gördükten sonra ileri butonuna tıklayınız.

Bir sonraki ekranda klavye düzeninizi seçin. Yerleşimi Denetleme kısmında türkçe karakterleri (ğiçşıöü) yazarak sorun olup olmadığına bakabilirsiniz. Seçtikten sonra ileri butonuna tıklayın.

Sonraki ekranda saat ve tarihi ayarlayın ve ileri butonuna tıklayın.

Şimdi en önemli kısım olan “Disk Bölümlendirme” kısmına geldik. En alttaki “Kendi Düzenini Yarat” ı seçiyoruz. Ve ileri butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza Harddiskimizdeki disk bölümleri gelecek. 10 GB olarak ayırdığımız bölüm 10000 olarak bu kısımda görünecektir, üzerine tıklayıp altta Oluştur>Standart>Disk Bölümü‘ ne tıklıyoruz.

Gelen küçük pencerede Kullan kısmında tek slash işareti (/) ni seçiyoruz. DosyaSistemi ext4, Boyut kısmındaki barı en sona getiriyoruz, 10000 MB oluyor. OK’e tıklıyoruz. (Karşımıza herhangi bir uyarı ekranı gelirse Tamam‘ı tıklayınız). Ve son olarak da ileri butonuna tıklıyoruz. İleri butonuna tıkladığımızda takas alanı ilgili bir uyarı gelebilir, tamam deyip devam ediyoruz.

Bu ekranda Grub’u (önyükleyici) nereye yüklemek istediğimizi seçeceğiz. Ekranda Öntanımlı ayarlar seçili olarak gelecek, fakat biz grub’u (önyükleyici) pardus’un bulunacağı bölümün başına kuracağımız için Gelişmiş Ayarlar‘ı seçiyoruz. Ordan da Pardus’un kurulu olduğu bölüm seçeneğini seçiyoruz ve ileri butonuna tıklıyoruz.

Bu ekranda yapmış olduğumuz ayarlar bir özet halinde bize sunulur. Eğer bir yanlışlık yoksa sol alttaki Kurulumu Başlat butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelecek onaylama penceresinde de Değişiklikleri Disk Yaz‘a tıklıyıp kuruluma başlamayı onaylıyoruz.

Ve Pardus 2011 bilgisayarınıza yüklenmeye başlayacak. Bilgisayarınızın özelliklerine göre kurulum yaklaşık 20 dk. sürecek. Bu sırada size Pardus hakkında ufak bilgilendirmeler yapılacak.

Kurulum tamamlandığında ekranda bu işareti göreceksiniz. Artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda önyükleyiciyi Pardus’u kurduğumuz diskin başına yüklediğimizden Pardus’e erişemeyeceğiz. Bunun için Windows üzerinden EasyBCD isimli ufak bir programla bazı ayarlar yapacağız.

İlk olarak EasyBCD programını buradan indirin.

EasyBCD programını ilk açtığınızda karşınıza bu ekran gelecektir.

Gördüğünüz gibi sadece windows işletim sistemimiz görünmektedir şimdi Pardus işletim sistemimizi de buraya ekleyip bilgisayarın açılışında görebilmemizi sağlayacağız. Bunun için ilk olarak sol taraftaki butonlardan “Add New Entry” butonuna tıklıyoruz.

Add New Entry butonuna tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda Operating Systems kısmında Windows sekmesinin yanında bulunan Linux/BSD sekmesini tıklıyoruz. Type kısmı varsayılan olan GRUB(Legacy) olarak bırakıyoruz. Name kısmına Pardus 2011 yazıyoruz. Ve Device kısmında ise Pardus’u kurduğumuz 10GB’lık disk bölümünü seçiyoruz.

Sol tarafta “Edit Boot Menu” butonuna tıkladığımızda ayar ekranı karşımıza gelecek.

Buradan varsayılan işletim sistemini, açılışta bekleme süresini vs. ayarları değiştirebilirsiniz. Bu bölümdeki ayarları isterseniz olduğu gibi de bırakabilirsiniz. Sağ alttaki Save Setting butonuna tıkladığınızda yaptığınız değişiklikler kaydedilmiş olacak.

Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatalım.Artık açılış ekranlarından Pardus 2011′i seçerek Pardus 2011 işletim sistemize ulaşabiliriz. Pardus 2011′de karşınıza ilk olarak kullanıcı adı, şifre vs. belirleyeceğiniz ekranlar çıkacak. Bu ayarları yaptıktan sonra işletim sistemimiz açılacak.

İstediğiniz zaman Partition Wizard programı ile Pardus’un bulunduğu diske format atabilir ve windowsunuza hiçbir zarar gelmeden kurmuş olduğunuz işletim sistemlerini kaldırabilirsiniz.

Bu uygulamaları sadece Pardus için değil bütün linux işletim sistemleri için yapabilirsiniz. Hatta Pardus’un yanına bir tane daha linux işletim sistemi ekleyebilirsiniz.

Linux işletim sistemi yüklerken yapmanız gerekenler;
** 1) Partition programı ile linux işletim sistemi kuracağınız disk bölümü ayırma
** 2)
Linux işletim sistemi kurulumu sırasında Önyükleyiciyi (GRUB) linux işletim sistemini kuracağınız diskin başına yüklenmesini sağlamak
** 3)** EasyBCD programı ile Linux işletim sisteminizi açılış yöneticisine eklemek.

Bazı bilgisayarlarda Pardus 2011′de internet sorunu oluyor. Bağlandı görünüyor fakat internete girilemiyor. Pardus’un eski sürümlerinde böyle bir sorun olmadığı halde ben de hem masaüstü bilgisayarımda hem de netbook’umda aynı sorunla karşılaştım.

Sorunu şöyle çözdüm:

ilk olarak windows’tayken Başlat>Donatılar>Komut İstemi‘ ni açıyoruz. Karşımıza komut yazma ekranı gelecek.

ipconfig yazıp enter’a basıyoruz. Ve ağ ile ilgili bir çok bilgi karşımıza gelecek. ipconfig yazdığımız satırın hemen altında bir bölümde IPv4 adresi,  Alt Ağ Maskesi, Varsayılan Ağ Geçidi gibi bilgileri göreceksiniz.

buradaki bilgileri not edin. siz de farklı olabilir. Ne yazıyorsa olduğu gibi bir kağıda not edin. Bu bilgileri pardus üzerinde kullanacağız.

Şimdi ise bilgisayarınızı yeniden başlatıp Pardus işletim sistemine geçiniz. Yapacağınız işlemler sırasında karşınıza şifre ekranı çıkarsa Pardus’u ilk kurarken belirlediğiniz şifrenizi giriniz.

Pardus 2011 işletim sisteminizde sağ alt köşede ethernet simgesini göreceksiniz. Bu simgeye sağ tıklayıp Ağ Yönetimi Ayarları‘ na girin.

Karşımıza gelen Ağ Yönetimi Ayarları ekranında sağdaki Ekle butonuna tıklayın.

En üstteki Bağlantı Adı’nı internet olarak değiştirin ve altındaki Otomatik Bağlan‘a tik atın.  Yöntem yazan yerde El ile **seçeneği seçin. **IP Adresi, Alt Ağ Maskesi ve Ağ Geçidi bölümlerine windows’ta ipconfig ile almış olduğunuz bilgilerin aynılarını sırası ile yazın.DNS Sunucularına Google DNS’leri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girin. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi iki DNS arasına virgül koyun. ve Tamam butonuna tıklayın. Diğer ekranda da Tamam‘a tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Pardus 2011 işletim sisteminde bilgisayarınız otomatik olarak internete bağlanacaktır.