Cebit Bilişim Fuarı 7 Ekim Salı günü başlıyor…

Fuar Tarihi : 7 Ekim 2008 Salı – 12 Ekim 2008 Pazar **
Fuar Ziyaret Saatleri ** : 11:00 – 19:00
(12 Ekim Pazar Kapanış: 18.00)**
Fuar Biletleri** : 20 YTL / gün (KDV Dahildir)

Fuar biletlerini biletix‘ten  veya fuar alanından satın alabilirsiniz.

Detaylı Bilgi için: www.cebitbilisim.com

Salon Planı için tıklayınız

.

Uzun süredir Winamp kullanıcılarına hiç bir program “Acaba bunu mu kullansam?” dedirttirmemişti. Ben de bilgisayarla ilk tanıştığım günden beri müzik dinlemek için winamp kullanırım. Şu ana kadar da herhangi bir program aramadım, ama geçen gün karşıma Aimp diye bir program çıktı. Görünüm olarak winamp’ı anımsıtıyordu. daha farklı, daha hoş bir görünümü vardı.

yüklesem mi yüklemesem mi diye düşünüyordum. çünkü bu tarz programları bilgisayara yüklediğinizde bilgisayarda ne kadar mp3 ve video varsa hepsi bu son yüklediğiniz programla açılıyor. birden fazla oynatıcı kullandığım için bu benim biraz canımı sıkıyor.

İlk defa winamp’ın yerini almaya çalışacak bir programı bu kadar merak ettim ve bilgisayarıma yükledim. yüklerken Türkçe, Kazakça ve Azerice dil seçenekleri ilgimi çekti. Bunlarla birlikte birçok dil seçeneği de mevcuttu. Türkçe olarak yükledim. denemek için bir mp3′e tıkladım. fakat mp3 uzantılı dosyaların hepsi hala winampla açılıyordu. şaşırdım. oysa ne kadar müzik ve video dosyası varsa bu programın egemenliğine girmesini bekliyordum. ki mp3ler bile girmemişti henüz.

Masaüstüne gelen kısayola tıklayıp programı açtım ve listeye birkaç tane mp3 attım. (mp3′ün üzerine sağ tıklayıp da listeye gönderebiliyoruz.) ses olarak winampla karşılaştırdığımda aynıydı. programın alt kısmında hızlı arama bölümü dikkatimi çekti. winampta “J” kısayol tuşuna basıp listede arama yapıyorduk. aimp’teki daha kullanışlıydı.

Müzik dinlerken küçültme simgesine bastığımda, sağ alt köşede küçük bir simge çıktı. Bu simgenin üzerine gelindiğinde ise çalan müziklerin isimleri çıkıyor.

Şarkı çalarken Aimp’i kapattığımda bir sonraki açışımda şarkının kaldığı yerden devam etmesi de hoş bir özellik. Ayrıca şarkı çalıyorken diğer şarkıya tıkladığımda çalan şarkıyı yavaş yavaş kısarak diğer şarkıya yumuşak bir geçiş yapıyor.

Aimp yavaş yavaş farklılığını hissettirmeye başlamıştı.

Aimp’in websitesine girdiğimde arayüz ve eklenti desteği verdiğini de gördüm.

Şu an için kullanmadığım başka hangi özellikleri var diye baktığımda ise,

# wma, mp3, wav, ogg formatlarını birbirine dönüştürebiliyoruz.
# aimp üzerinden radyo dinlerken kayıt yapabiliyoruz. mikrofondan da kayıt yapabiliyor.
# İster “data” ister “audio” cd yazabiliyoruz.
# müzik dosyalarımızın etiketlerini (tag) düzenleyebiliyoruz.

Program winamp’a göre çok daha hızlı ve sistemi yormuyor.

En sonunda ne mi yaptım, bütün müzik dosyalarımı Aimp ile açılacak şekilde ayarladım. Yani “Elveda Winamp, seninle çok da güzel günlerim olmuştu…”

Aimp’i indirmek için tıklayınız.

Arayüzlere (Skin) buradan ulaşabilirsiniz

Msnde “Ne dinliyorum” özelliği için buradaki dosyayı indirin ve rarlı dosya içindeki iki dosyayı  “C:\Program Files\AIMP2\PlugIns klasörünün içine kopyalayın.

RapidSpread sitesine dosyanızı yüklediğinizde aynı anda 10 upload siteye dosyanız yüklenmiş olacak. Yüklediği siteler: Rapidshare, Uploaded.to, **EasyShare, **Depositfiles, **FileFactory, **Sendspace, **Zshare, **Badongo, **Mediafire, **Zippyshare. **Ayrıca yüklediğiniz resim dosyası ise **imageshack.us sitesine de yükleme yapıyor.

Yükleme yapmak için üyelik gerekmiyor, reklam yok, ücretsiz 10 ayrı siteye dosyanızı yükleyebiliyorsunuz. yükleme sonunda size verdiği linki arkadaşlarınıza gönderebilir, dosyanızı paylaşabilirsiniz.

RapidSpread.com

Bir düş gördü uyandı. Oysa ne kadar da mutluydu. Düşünün gerçek olmadığını anlayınca gerçekleştirmeye çalıştı. Olmadı. Tekrar denedi aynı düşü görmeyi. Ve denedi hiç uyanmamayı. Ama hep en güzel yerinde uyandı. Gerçekleştirmeye çalıştı hayalini. Gözlerini kapattığında o kadar gerçekti ki ona bunu anlatamadı. İnandıramadı mutluluğun ne kadar yakında olduğuna. Oysa biliyordu işte, görüyordu, ama nasıl anlatabilirdi ki? Ne dese zaman çarpıyordu yüzüne, ne dese yine geç kaldın diyordu gerçekler. Ve o gecikmiş mutluluğunu ararken bilemezdi karşısındakinin mutluluğun mızıkçısı olduğunu. Mutluluğun mızıkçısıydı zaman ve o zamana karşı gelemeyen, o da suç ortağıydı. Durdu, düşündü… Bir o mu kalmıştı mutluluğun hayalini kurarken mutsuz.

Sonra bir gece tekrar aynı düşü gördü. Mutluluğu gördü. Yaklaştı, yaklaştı, biraz daha yaklaştı… o değildi. Evet o değildi. Benzetmişti belki de. Beklemeye başladı düşlerini gerçekleştireceği anı. Ve beklemeye başladı o düşünde gördüğü zamansız hayali. Zamanı yoktu onun. Aynı onun gibi. Ne zaman çıkıp geleceği hiç belli olmazdı. Ama gecikmeyecekti… zamanı yoktu onun. Beklemek yeterliydi. Mızıkçı değildi. Hayali bozmayacaktı. Bir gün elbet gelecekti. Çünkü söz vermişti…

.

Emrah Yumuk
04.09.2008

.

Google’un internet tarayıcısı Google Chrome hazır.  Şu an beta sürüm olarak olarak dağıtılan tarayıcıda gözümüze neler çarpıyor?

Beta sürümü olmasına rağmen Türkçe dil seçeneğini mevcut. Google ilk defa Türkçe dil seçeneği eklemekte bu kadar hızlı davrandı.

Şık bir tasarım, kolay kullanım…

Google Chrome, Safari’de kullanılan Webkit motorunu kullanıyor.

Artık her tarayıcının vazgeçilmezi olan sekmeler Google Chrome’de de var.

Adres yazdığımız yere Google’da aramak istediğimiz kelimeyi yazıyoruz ve enter’a basıyoruz. Google Chrome’da arama yapmak işte bu kadar kolay.

Google Chrome buradan indirebilirsiniz.