kopyala-yapistirgoogle’dan bir haber arasınız ve karşınıza çıkan sayfalardaki haberlerin çoğu birbirinin birebir aynısıdır. yazıyı o kadar sahiplenmişler, benimsemişlerdir ki hiçbiri kaynak göstermemiştir. birkaç kaynak gösteren çıkar karşınıza. ama onlar da kaynak göstermeyen bir başka websitesini kaynak olarak göstermiştir. bu olabilir, gayet normal. en azından adam emeğe saygı deyip nerden alıntı yaptığını belirtmiştir.

haberleri verirken araştırıp bir yerlerden kopyala yapıştır yapmak gayet normal. ama bu kadar zor mudur alıntı yaptığın siteyi belirtmek. benim de blogumda birçok alıntı haber var ama alıntı yaptığım websitesinin linkini yazının altında veriyorum.

şu kısacık blog maceramda bile neler geldi başıma. ki daha neler gelecek kimbilir?

genelde alıntı yapsam bile az da olsa kendi düşüncelerimi ve yorumlarımı da eklemeye çalışıyorum. ama öyle araklamacılar var ki yorumlarımı bile kopyala yapıştır yapıyorlar. bunu yapan da ciddi haber siteleri. haberi aldın tamam da yorumun ne işi var o haberde. okumak da yok yazıyı. altına alıntı olduğunu belirt al senin olsun yorum da haber de. ama pek bulunmuyor kaynak gösteren.

Pinhani’nin yeni albümü çıktığında** Pinhani – Zaman Beklemez (Yeni Albüm)** adlı bir yazı hazırladım. yazının ilk bölümünü başka yerden alıp düzenledim. sonra pinhani’yi okulumuza geldiğinde canlı olarak dinleme fırsatım olmuştu. albüm tanıtım yazısının altına da kendi yorumumu ekledim şu şekilde;

“Pinhani’ nin yeni albümdeki “Düğün” şarkısını konserinde dinlemiştim. Gerçekten çok harika bir şarkı.

Akın Eldes, Demirhan Baylan ve Erkan Oğur aynı albümde… Muhteşem bir albüm bizi bekliyor diyebilirim.”

ondan sonra yayınladım bu yazımı. birkaç gün sonra bu yorumu google’da aradığımda karşımda ne göreyim CNNTurk.com sitesi. benim hazırladığım haberi yaptığım yorumla birlikte konser haberini de ekleyerek yayınlamışlar. altında alıntı olduğunu dair bir şey yok. koskoca cnntürk alıntı yapar mı hiç. çalsa bile sahiplenir. nitekim de öyle olmuş.

CNNTurk.com’ un “Pinhani’nin yeni albümü raflarda başlığıyla” verdiği yazıya buradan ulaşabilirsiniz. (link değişebilir Cnnturk.com’da Kültür-Sanat bölümünden Müzik bölümüne girip yazıya ulaşabilirsiniz)

ondan sonra ne mi oldu? aşağı yukarı 10 websitesi bu yazıyı cnnturk.com daki şekliyle aynen almış, birkaç tanesi de cnnturk.com diye kaynak göstermiş.

ben daha yeniyim. bir de çok uzun süredir blog yazan arkadaşlar var. onların başına kimbilir neler geliyor. kaynak göstermeyi bir türlü öğrenemedik. sanki websitemizin karizması çizilecek kaynak gösterince.

website sahiplerinin kafası pagerank ve seo muhabbetleriyle epey bulanık. link vermeye korkar oldular. tamam link verme sadece nerden alıntı yaptığı belirt o zaman.

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...