Hibrit (Hybrid) otomobil elektrik ve benzin motorunun bir arada olduğu sisteme denir. Hibrit otolar elektrik motoru sayesinde çevre dostu olduğu için günümüz şartlarında çok büyük önem arz etmektedir.

Küresel ısınmaya somut çözümlerden biri olan Hibrit otolar gün geçtikçe piyasadaki pazar payını da attırıyor. Hatta Honda ve Toyota gibi dev firmalar hibrid otomobillerde seri üretime başladılar bile.

Hibrit otomobillerin çalışma prensibi ise şöyle;
Otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanıyor. Yani 0-12km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s ‘lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

 • Sabit durumda (Kırmızı ışıkta durduğunda)
  Benzinli motor devre dışı ve yakıt tüketimi sıfır

 • Çalıştırma ve hızlanma
  Benzinli motor, elektrik motoru desteği ile düşük hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Ani hızlanma
  Benzinli motor elektrik motor desteği ile yüksek hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Düşük hızda seyir
  Benzinli motorun dört silindirinin de supapları kapalı, ateşleme yok. Araç sadece elektrik motoru ile çalışıyor

 • Kademeli hızlanma ve yüksek hızda seyir
  Benzinli motor düşük hız supap ateşlemesi modunda çalışıyor

 • Frenleme
  Benzinli motorun dört silindirinin supupları kapalı, ateşleme yok. Elektrik motoru hızlanma sırasında açığa çıkan enerjiyi maksimum oranda geri kazanıyor ve aküde depoluyor

Elektrik motoru kullanacağı elektiriği de benzin motoru çalıştığı zamanlarda ya da frenleme sırasında şarj oluyor. Yani ekstradan bir şarja ihtiyaç duymuyor.

Çevre Bakanlığı’ndan da hibrit otolara destek geldi. Motor oranlarında ve emisyon ölçümünde düşük oranı veren arabaların araç vergisinin daha düşük alacağının çalışması başlamış. Hibrit otomobiller de bu kapsam da bu vergiden yararlanabilecekler.

kaynaklar: http://www.damacana.org/2007/09/hibrid-hybrid-otomobil-nedir.html
http://arabam.e-kolay.net/haber.aspx?PID=1110&HID=1&haberID=282351

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...