HashTab, indirmiş olduğunuz iso, rar, zip ve diğer türlerdeki sıkıştırılmış dosyalarınız için MD5 ve SHA-1 kontrolü yapabileceğiz ufak bir eklentidir. Çoğu zaman internette iso uzantılı işletim sistemi veya program indirirken MD5 veya SHA1 değerleri verilir.  Verilen bu hash değeri iso dosyasını indirdikten sonra sorunsuz indirildiğini kontrol etmek içindir. Eğer iso dosyası sorunsuz inmişse indirdiğimiz iso dosyasının da MD5 veya SHA1 değeri verilenle aynıdır. Farklıysa dosya bozuk inmiştir ve tekrar indirmemiz gerekir.

HashTab eklentisi ile indirmiş olduğumuz dosyaya sağ tıklayıp Özelliklere girerek MD5 veya SHA1 kontrolünü yapabilirsiniz.

İlk önce eklentiyi buradan indirelim. (Eklentinin Mac versiyonu da mevcuttur. Mac versiyonu için buraya tıklayınız.)

Kurulum tamamlandıktan sonra herhangi bir iso, rar veya zip dosyasına sağ tıklayıp özellikler’e girelim.

Üstte “File Hashes” tabını göreceksiniz. Oraya girelim.

Hashtab md5 sha1 kontrol

Hash değerlerini okurken biraz bekliyoruz.

hashtab md5 sha1 kontrol

Ve karşımıza dosyanın MD5 ve SHA-1 değerleri geliyor. Altta görmüş olduğumuz “Hash Comparison” bölümüne bize verilen MD5 veya SHA1 değerini yazıyoruz. (Eğer dosya karşılaştırması yapmak istiyorsak  ”Compare File” butonuna tıklayıp karşılaştırmak istediğimiz dosyayı seçiyoruz.)

hashtab md5 sha1 kontrol

Hash değerleri aynı olup olmadığını bu şekilde görebiliyoruz. Hash değerleri aynı ise indirmiş olduğumuz dosyanın sorunsuz indiği anlamına geliyor.

 

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...