Firefox’un yavaşlığı ve sürekli kasılıp kalmasından dolayı Chrome, Opera ve Safari gibi tarayıcıları takip ediyordum. Arada Google Chrome’u kullansam da  işimi çok kolaylaştıran eklentileri yüzünden Firefox’u bir türlü bırakamıyordum. Benim gibi tek pencerede onlarca sekme açan biri için Firefox’un suyu ısınıyordu.

Firefox’u tamamen bırakabilmem için geçeceğim tarayıcının firefox’taki eklentileri bana sağlaması gerekiyordu. Ben de Google Chrome’un Uzantılar adıyla sunduğu eklentilere göz attım. Ve kullandığım eklentilerin hepsinin ya aynısını ya da benzerlerini buldum, hatta daha fazlasını da…

Bütün eklentileri yüklememe rağmen Google Chrome performansından hiçbir şey kaybetmemişti. Hatta bugüne kadar niye firefox’u bu kadar çekmiştim diye de söylendim kendime. Benim gibi Firefox’u gönülden seven birinin bunları söylemesi, Firefox’un bana ne kadar çektirdiğini gösteriyor sanırım.

Bence tarayıcı yarışında eklentileriyle zirveye tırmanan Firefox, maalesef zirveyi Chrome’a bıraktı. Chrome’un eklenti açığını da kapatıp üst seviyede performans sağlaması kullanıcıların gözünden kaçmadı. Yeni sürümünü de denediğim Internet Explorer ise hala kayıplarda. Bir türlü çıkmak bilmeyen Firefox’un yeni sürümü de Firefox’u kurtaramayacağı aşikar. Opera da çok iyi gitmesine rağmen yarışta geride kaldı. Safari’nin ise hızından başka ön plana çıkan pek bir özelliği yok. Opera ve Safari’nin ön plana çıkardıkları özelliklerin Firefox ve Chrome’ da eklentilerle sağlanması  bu özelliklerin ilgiyle karşılanmamasına sebep oluyor.

Kısacası artık Google Chrome diyorum. Chrome’ u buradan indirebilirsiniz.

Google Chrome eklentilerine buradan ulaşabilirsiniz.

chrome tarayıcı

Kullandığım ve önerdiğim Google Chrome Eklentileri (Uzantıları):

X-notifier (Gmail, Hotmail, Yahoo, AOL …): Firefox’taki Webmail Notifier eklentisinin Chrome’daki versiyonu olan X-notifier ile Gmail, Hotmail, Yahoo e-posta adreslerinize gelen e-postaları takip edebilir, kullanıcı adı ve şifre girmeden hızlı bir şekilde e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Xmarks Bookmark and Password Sync: Firefox’ta da kullandığım Xmarks eklentisi Chrome’da da mevcut. Xmarks’a üye olup yer imlerinize internet sayfasından veya tarayıcınız aracılığıyla her yerde rahatça ulaşabilmeniz için olmazsa olmaz eklentilerden biri. Ayrıca şifrelerinizi de kaydedip unutulmasının önüne geçebilirsiniz.

Feedly : Google Reader’la birlikte çalışan feedly ile abone olduğunuz RSS’leri hoş görünümlü bir sayfa üzerinde takip edebilirsiniz. Eğer siteleri RSS ile takip ediyorsanız ve takip etmeyi düşünüyorsanız feedly’i mutlaka denemenizi öneririm. Firefox’ta da kullandığım Feedly’ i Chrome’da da buldum.

Neat Bookmarks: Yer imlerinize kolayca ulaşıp göz atabilmenizi sağlayan kullanışlı bir eklenti.

iReader: Sayfalardaki yazıları öne çıkartıp yakınlaştırarak yazıya odaklanmamızı sağlayan eklenti, farklı bir okuma deneyimi sunuyor.

PanicButton: Gizli gizli internete giren kişiler için özel olarak düşünülmüş bir eklenti. Adres çubuğunun sağına gelen butona tıkladığımızda bütün sekmeleri anında kapatıyor ve tekrar tıkladığımızda kapatılan bütün sekmeler geri getiriyor.

Google Chrome’un diğer bütün eklentilerine buradan ulaşabilirsiniz.

.

Emrah Yumuk

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...