Internet Explorer’ı unutup Firefox’a geçmek için hala sebep arıyorsanız bir de bu yazıyı okuyun derim.

Uzun bir süre tarayıcı dünyasında Explorer tek başına hüküm sürüyordu. Önceleri Nescape ismi kulağımıza gelse de pek farkı olmadığı için explorerla devam ettik. Bir de windowsta explorerın hazır bir şekilde gelmesi herhangi bir tarayıcının explorerın yerini almasını imkansızlaştırıyordu. Ki uzun bir müddet de hiç bir tarayıcı explorerın tahtını sallayamadı. Artık vakti gelmişti de geçiyordu…

Sonra Firefox ismi zikredilmeye başladı. Neymiş sekmeleri varmış, bir sürü eklentisi varmış, bir de temasını değiştirebiliyormuşuz. Yavaş yavaş kullanıcı sayısını arttırmaya başladı. Özellikle internetle çok haşır neşir olanların firefox’a geçmesi çok zor olmadı. Sekme olayı benim gibi aynı anda 10-15 sayfa gezenler için yeterli bir sebepti firefox’a geçmek için.

Sonra eklentileri keşfettim. Fasterfox, Foxmarks Bookmark Synchronizer, Fast Video Download, IE Tab gibi… daha sonra temalarla oynadım biraz. Arada bir tema değiştirdim ama varsayılan temayı kullanmaya devam ettim sonra.

Firefox’un gerisine düşeceğini anlayan Microsoft, Internet Explorer 7 yi piyasaya sürdü. Hatta Windows kullananların Explorer’ını otomatik olarak güncelleştirdi. Explorer 7 ye sekme özelliği eklenmişti ama ne o kadar eklenti ne de tema vardı. Ama sekme için firefox’a geçecekleri de engellemiş oldu.

Açıkçası şu an explorer hiç ama hiç kullanmıyorum. Neden mi? ya da nasıl mı?

işte böyle;

**FasterFox **eklentisiyle internette daha hızlı gezinebiliyorum. Sitelerde sürekli var olan resim dosyalarını ilk girdiğimde kaydediyor. ikinci ve daha sonra her girdiğimde oradaki resmi yüklemekle uğraşmıyor, sayfa anında karşımda.

Foxmarks Bookmark Synchronizer; bu eklentiyi kurup bir kullanıcı adı ve şifre alarak yer imlerini istediğim her bilgisayarda görebiliyorum. Yer imlerine (sık kullanılanlara) bir site eklediğimde yer imlerimin hepsini bir dosyaya yazıyor. Başka bilgisayarda bu eklenti yardımıyla kullanıcı adı ve şifremi girerek bütün yer imlerine ulaşabiliyorum.

Fast Video Download; bu eklentiyle tek tıkla youtube ve bir çok video sitesinden video indirebiliyorum. tarayıcının sağ alt köşesine küçük bir ikon ekleniyor. youtube’ta video sayfasındayken bu ikona tıkladığımda video bilgisayarıma inmeye başlıyor.

IE Tab; işte bu eklenti bana explorer’ın simgesini unutturan eklenti. Tarayıcının sağ alt köşesine ikonu geliyor. Bazı siteleri firefoxta açtığımızda ufak tefek bozulmalar oluyor. Sağ alttaki IE Tab ikonuna tıkladığımızda sayfa arkaplanda explorer’ı çalıştırarak bana o sayfayı sanki explorerdaymış gibi açıyor. Ve bu da explorer’ı tamamen unutmamıza neden oluyor. Ki firefox’un bu kadar yaygınlaşmasından dolayı artık websiteleri bozulma olaylarına dikkat ediyor.

Şimdi de yeni öğrendiğim bir özellikten bahsedeceğim. internet adresini yazdığımız yere sadece bir harf ya da kısa bir kelime yazarak sitelere girebiliyoruz. Mesela sadece g harfini yazarak google girmek mümkün. Nasıl mı?

İlk önce siteyi yer imlerine ekliyoruz. Sonra yer imlerine eklediğimiz sitenin üzerine gelip sağ tıklıyoruz.

 

firefox11.gif

Özelliklere tıkladıkladıktan sonra karşımıza gelen pencerede anahtar kelime bölümüne mesela “w” yazıyoruz.

firefox2.gif

Tamam’a tıklıyoruz. artık tarayıcıda www.site.com yazmak yerine sadece w yazdığımızda (ya da anahtar kelime bölümüne ne yazarsak) istediğimiz site anında karşımızda.

mesela ben gm yazdığımda gmail’e, tr yazdığımda turkcerok.net’e, g yazdığımda google’a giriyorum. herkese tavsiye ederim.

“Aynı özellik explorerda yok mu?” derseniz. Var ama aynı şekilde yaptığımızda siteye girmek için Ctrl+Shift+… kısayolu belirliyormuşuz. Firefox burada da explorer’a farkı atmış.

Hadi buyrun Firefox’a…

Hala Firefox’a geçmediyseniz. Burdan indirebilirsiniz.

Bu arada Firefox 5,5Mb iken Explorer 14Mb. Artık ne varsa o kadar. Zaten windows ile birlikte gelmese kimsenin yükleyeceği yok da… mecburen mecburiyetten yani…

Kolay Gelsin…

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...