firefox_kisayol.gifFirefox ile internette gezinmenizi kolaylaştıracak ve hızlandıracak kısayol tuşları…

Yeni sekme açma, sekmeler arası geçiş, adres tamamlama vb. işlemleri klavyeden tuş kombinasyonlarıyla daha hızlı bir şekilde yapılıyoruz.

Bu tuşlar hangileri mi? …

Ctrl+T :Yeni sekme açar.

Ctrl+Shift+T: Firefox’un en çok konuşulan özelliği kapattığınız sekmeyi tekrar geri getirme için bu tuşları kullanabilirsiniz. Bu kısayol tuşu, yanlışlıkla bir sekmeyi kapattığınızda çok işinize yarar.

Ctrl+**Tab: **Nasıl Windows altında programlar arasında geçiş yapmak için Alt + Tab kullanılıyorsa, bir Firefox penceresinin içindeki sekmeler arasında geçiş yapmak için de Ctrl + Tab kısayolu kullanılıyor.

Ctrl+**[1,2….9]: **Diyelim ki ekrandaki beşinci sekmeye geçmek istiyorsunuz. Bu durumda Ctrl+Tab tuşlarına beş kere basmanıza gerek yok. Ctrl + 5 tuşu bu işi kısa yoldan görecektir.

Alt **+ D: **Firefox’un adres çubuğuna bir adres yazıp gitmek istiyorsunuz. Bunun için ille de fareyle tıklamaya gerek yok. Alt + D tuşlarına basın, imleç adres çubuğuna çıkacaktır.

Alt+Enter: Adres çubuğunda otomatik olarak tamamlanmış bir adresi yeni bir sekmede açmak, böylece eski sekmenin içeriğini kaybetmemek istediğinizde bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Örneğin, diyelim ki Facebook’a girmek istiyorsunuz. Adres çubuğunda www.face… yazdığınızda Facebook adresi gelir hemen, o anda Alt + Enter tuşlarına basarak Facebook’u yepyeni bir sekmede açabilirsiniz.

**.org ve .net adreslerini otomatik tamamlama: **Adres çubuğuna Google yazıp Ctrl + Enter tuşlarına bastığınızda Firefox sizi otomatik olatak www.google.com adresine götürüyor değil mi? Peki aradığınız adres .org veya .net uzantılı ise? Onun da çözümü var. Shift+Enter tuşlarına bastığınızda .net adresine, Ctrl+Shift+Enter tuşlarına bastığınızda ise .org adresine gidersiniz.

Sayfayı aşağı yukarı kaydırma: Bir web sayfasında aşağı doğru kaymak için Boşluk veya PageDown tuşuna, yukarı doğru gitmek için ise Shift+Boşluk veya PageUp tuşlarına basmanız yeterlidir.

Daha bitmedi tabiki…

Açık olan sekmeyi kapatmak için: CTRL+W
Açık olan pencereyi kapatmak için: CTRL+SHIFT+W

Beğendiğiniz bir sayfayı Yer İmleri‘ne eklemek için: CTRL+D
Başlangıç sayfasını açmak için: ALT+HOME
Sayfada arama yapmak için: CTRL+F
“İndirilenler” ekranını açmak için: CTRL+J
Geçmiş kaydını ekranın yanında görüntülemek için: CTRL+H
Çerezlerden okumasını engelleyip, sayfayı ana server’dan yenilemek için: CRTL+F5
Sayfayı Farklı Kaydetmek için: CTRL+S

kaynaklar: http://www.chip.com.tr/konu/Mutlaka-bilmeniz-gereken-Firefox-kisayollari_6386.html
http://internetci.iblog.com/post/226858/448604

###

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...