db.gifYeni bir albüm; firma yok, dağıtımcı yok, reklam yok; albüm websitesinde indirilebilir durumda ama şifreli; şifre 12 kişide; dünya üzerinde farklı şehirlerde bulunan birbirini tanımayan 12 kişi; oyun 1 Nisan’da başladı… “Bu oyun, albüm internete düştüğü, radyo ve televizyonda yayınlandığı gün bitmiş olacak. Bu oyunun sonunu aklı sıra herkesle paylaşmaya çalışacak olan cellat getirecektir.”

Bu gün RockHayat.com sitesinde Demirhan Baylan’ın Yeni Albümü başlıklı yazıyı okudum. Yazıda Demirhan Baylan’ın 1 Nisan’da değişik bir projeyle karşımıza çıkacağı yazıyor ve bu konu hakkında Demirhan Baylan şöyle demiş;

“İsmini “2008″ koyduğum yeni albümümü firmalar, dağıtımcılar, reklamcılar ve her nev’i kültür kontrolörlerinden bağımsız olarak 1 Nisan’da “dünya çapında” yayınlıyorum.”

Ben de hemen Demirhan Baylan‘ ın websitesine girdim. Karşıma pek de alışık olmadığım bir tasarım çıktı. Basit ve ilginç bir tasarımı olan bu sitede ingilizce yazılar yer alıyordu.

Demirhan Baylan albümü ogg ve mp3 olmak üzere iki formatta websitesine koymuş, albümün yanında bir de pdf kitap var, fakat dosyaları zipleyip şifrelemiş ve bu şifre dünya üzerinde birbirini hiç tanımayan 12 kişiye verilmiş. Bu 12 kişi ve onların albümü vereceği kişiler ticari olmamak şartıyla albümü kopyalama ve dağıtma hakkına sahipler. Demirhan Baylan’ın tek ricası albümü dağıtırken seçici davranmaları ve albümü dinlemek yerine koleksiyonuna bir kelle daha eklemek isteyenleri albümden mahrum bırakmaları.

Demirhan Baylanın 2008 projesi işte bu oyun;

Amaç; Dünyayı, bu albümü “duymaktan” mahrum bırakmak. Duymak ve dinlemek, anlamak ve idrak etmeye benziyor. Her gün bir yığın şey duyuyoruz. Çok azını dinliyoruz. Bazılarımız çoktan sağır oldu bile. En azından bu sefer, bu albüm için dinleyiciler karar verecekler kimin layık/uygun/müsait olduğuna. Sanatçı, kimseyi kendi müziğini beğenmeye zorlamak istemiyor. Ancak haberdar etmek uygundur.

Yazının tamamını Demirhan Baylan’ ın sitesinden okumak için tıklayınız.

demirhanbaylan.net

 

Bu albüm benim elime geçtiğinde benim verebileceğim kimse yok ve bu yüzden de belki bu albüm bana ulaşamayacak. Ama bir gün birisi çıkıp internete koyacak mı bilmiyorum.

Oyunun hiç bir zaman bitmemesi dileğiyle…

Hakeden müzisyenlerin hakettikleri değeri bulması ve her şeyi herkesle paylaşanların paylaşımcı ruhlarını sorgulamaları dileğiyle…

Bizi bu albümü duymaktan mahrum bıraktığın için teşekkürler Demirhan Abi… Bazı şeylerin değerini mahrum kalınca anlıyoruz…

 

 

 

 

C# Server İç (Internal) IP Alma

C#’ta server iç (internal) ip adresi alma:var ipAddress = Dns.GetHostEntry(Dns.GetHostName()).AddressList.FirstOrDefault(ip => i...… Devamını oku...